تبانی در 90 بی نتیجه ماند

تبانی در "90" بی نتیجه ماند

حضور علی کفاشیان و همچنین پرداختن به موضوع تبانی در فوتبال ایران مهمترین بخش‌های برنامه شب گذشته 90 را تشکیل می‌داد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، برنامه 90 این هفته با پخش گزیده دیدار سپاهان و داماش در هفته سی‌وسوم لیگ برتر فوتبال آغاز شد. در این بخش از برنامه پس از پخش بازی، تصاویری از بازی‌های اخیر سپاهان پخش شد تا درباره شائبه‌ای که این روزها درباره کم کاری احسان حاج صفی مطرح شده بود بررسی شود.
همچنین پس از دیدار سپاهان و داماش، اتفاقات تلخی در ورزشگاه سردار جنگل رشت روی داد که تصاویر ناراحت کننده آن از برنامه نود پخش شد. تصاویر پخش شده از رفتارهای ناپسند تماشاگران حامی سپاهان پس از بازی حکایت داشت. این افراد پس از شکست تیمشان با شکستن صندلی‌ها و شیشه‌های ورزشگاه، خسارت‌های زیادی به اموال ورزشگاه وارد کردند.
برنامه 90 این هفته یک مهمان ویژه داشت. علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال، در استودیوی برنامه حاضر شده بود تا عملکرد فدراسیون فوتبال در سال گذشته با حضور وی بررسی شود.
پیش از آغاز گفت‌وگوی مجری برنامه با علی کفاشیان، تصاویر مراسم تجلیل از استاد عطاالله بهمنش که هفته گذشته در ایسنا برگزار شده بود پخش شد. پس از این بخش، گزارشی از عملکرد فدراسیون فوتبال از زمان ریاست دوباره کفاشیان تاکنون پخش شد.
کفاشیان در آغاز صحبت‌هایش از این گزارش انتقاد کرد و گفت که چرا در کنار شکست‌ها از موفقیت‌های فدراسیون یادی نشده است.
وی در ادامه گفت: تمام تلاشمان را کردیم که تیم‌های فوتبالمان نتایج خوبی بگیرند. در فوتبال ساحلی و بانوان نتایج خوبی گرفتیم و در طرح ویژن آسیا عملکرد خوبی داشتیم. در همه جای دنیا فدراسیون فوتبال از سوی همه ارگان‌ها از جمله رسانه‌ها و دولت از فوتبال حمایت می شود در حالی که در ایران گاهی اوقات این حمایت نبود. حتی در مقطعی تصور کردم که عملکرد ما خلاف قانون است.
کفاشیان افزود: برای تیم ملی یکی از بهترین مربیان دنیا را آوردیم و بهترین امکانات را برایش تهیه کردیم. من هم از وضعیت تیم ملی راضی نیستم اما ما تمام تلاشمان را کردیم. برای سایر تیم‌ها هم این امکانات را قرار دادیم اما توان ما همین است. همیشه هم گفته‌ام که اگر کسی فکر می‌کند بهتر عمل می‌کند ما حاضریم که میز قشنگ ریاست فدراسیون را به او تحویل دهیم!
در ادامه مجری برنامه به انتخابات فدراسیون اشاره کرد و گفت که رسانه‌های منتقد کفاشیان در آن هنگام از او حمایت کردند چون ورزشی بود اما همان‌ها اکنون انتقاد می‌کنند چون معتقدند که کفاشیان دوره دوم با دوره اول تفاوتی نداشت و آن طور که انتظار می‌رفت استقلال نداشت.
کفاشیان در پاسخ گفت: من در انتخابات شرکت کردم و رای آوردم اما نمی‌توانم که خودم را تغییر دهم. خیلی خوشحال شدم که فدراسیون ما به عنوان بهترین فدراسیون آسیا انتخاب شد. این نشان می‌دهد که ما کار خود را خوب انجام داده‌ایم.
کفاشیان در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر به جای او در انتخابات، کاندیدای مورد نظر وزارت ورزش انتخاب می‌شد، وزارت بودجه بیشتری به او نمی‌داد، گفت: هزینه‌های ما در سال گذشته چهار برابر شد و وزارت ورزش هم با مشکل روبه‌رو شد. اگر کاندیدای دیگری هم انتخاب می‌شد شاید به مشکل بر می‌خورد. زمانی که قرار بود کی‌روش را بیاوریم گفتیم که نمی‌توانیم بودجه آن را تامین کنیم اما رییس وقت سازمان تربیت بدنی تاکید کرد که پولش را می‌دهد اما بعدها به مشکل خوردیم و وزارت پول نداد. البته فکر می‌کنم که پول نبود که بدهند.
وی در ادامه درباره اتفاقات ناپسند روی داده در انتخابات‌های هیات‌های استانی گفت: دوربین بهتر از من که در محل بودم، ماجرا را ندیده است. در انتخابات فارس همه موافق برگزاری انتخابات بودند. وقتی این گونه بود نمی‌شد که برگزار نکنیم.
کفاشیان درباره ماجرای برکناری بهروان هم گفت: ابتدا پشت او ایستادم اما در ادامه کار دیدم که این مساله مورد غیر قانونی دارد و تصمیم خود را تغییر دادم. البته در این زمینه با او هماهنگ کردم. گاهی کاری باعث می‌شود که کل نابود شود. گاهی ناچاریم که موردی را قبول کنیم.
وی درباره انتخاب مهدی تاج به جای بهروان هم گفت: تا زمان برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال، رئیس فدراسیون می‌تواند با تصویب هیات رئیسه فردی را به عنوان سرپرست سازمان لیگ انتخاب کند.
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا مجمع سالانه فدراسیون فوتبال به موقع برگزار نمی‌شود، اظهار کرد: رفتن من از فدراسیون به هیچ وجه به سود فوتبال نیست چون در این صورت همه چیز به هم می‌ریزد. مربی‌های تیم ملی هم باید بدانند که فدراسیون ثبات دارد. خود من هم از امکاناتی که در اختیار فوتبال قرار داده‌ایم، راضی نیستم.
وی ادامه داد: من از سمتم استعفا نمی‌دهم چون باید یاد بگیریم که روال قانونی را طی کنیم. قول می‌دهم که اگر تیم ملی به جام جهانی برود یا نرود، مجمع تشکیل شود و هر تصمیمی که گرفته شد را عملی کنیم.
کفاشیان در ادامه درباره کم بودن یکی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: با رفتن بهروان یکی ار اعضای ما کم شد که با انتخاب تاج جای خالی او پر شد. البته طبق اساسنامه جدید، رئیس فدراسیون این اختیار را دارد که نایب رئیس دوم خود را انتخاب کند، در واقع او را به مجمع معرفی کند. مطمئنا اگر مجمع هم تشکیل می‌شد به تاج رای می‌داد.
وی درباره کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتر در فصل سیزدهم هم گفت: ما دو سال پیش جلساتی را برگزار کردیم و کار کارشناسی زیادی هم درباره آن انجام دادیم. در طول این مدت هیچ کسی اعتراض نکرد اما حالا که برخی تیم‌ها در حال سقوط هستند فشار می‌آورند و خواستار 18 تیمی ماندن لیگ هستند.
کفاشیان ادامه داد: بعضی از اعضا خواستند که این بحث را دوباره مطرح کنیم اما باز هم همه بر 16 تیمی شدن لیگ تاکید داشتند. ما تصمیمی گرفته ایم که پای آن هم ایستاده ایم اما اگر ببینیم همه کارشناسان فوتبال کشور این قانون را به ضرر فوتبال می‌دانند درباره این قانون بیشتر بررسی می کنیم. ضمن این که وقتی 16 مدیرعامل لیگ برتری درخواستی می‌کنند و پای آن را امضا می‌کنند باید به آنها احترام بگذاریم.
رئیس فدراسیون فوتبال همچنین گفت: فصل سیزدهم لیگ برتر قطعا 16 تیمی است و اگر قرار شود که تغییری در قانون ایجاد شود، این تغییر در فصل چهاردهم اعمال می‌شود. اگر هم در واکنش به فشارها و اظهار نظرها نرمش به خرج می‌دهیم برای این است که فشارها را کم کنیم. این کار اشکالی هم ندارد.
وی در ادامه تلخ ترین اتفاق فوتبال ایران را حذف تیم ملی امید از بازی‌های مقدماتی المپیک به علت مساله‌ای غیر فنی عنوان کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه درباره این که چرا بیشتر دست اندرکاران تیم‌های ملی زبان خارجی نمی دانند، گفت: البته الان وضع بهتر شده و سرپرستان تیم‌های ملی ما معنی YES و No را متوجه می‌شوند!
در ادامه مجری برنامه عنوان کرد که لیگ ایران فرسایشی‌ترین لیگ دنیاست چون بازیکنان در طول فصل سه بار بدنسازی کرده‌اند. وی گفت که لیگ برتر ایران نسبت به لیگ‌های اسپانیا، انگلیس، آلمان و ایتالیا حدود 50 روز بیشتر طول می‌کشد.
کفاشیان در ادامه در مقام دفاع از تعطیلی‌های لیگ برتر برآمد و گفت: به علت برنامه‌های تیم ملی و نیازی که کادر فنی داشت ناچار بودیم که این تعطیلی‌ها را اعمال کنیم.
در ادامه، مجری برنامه به بی نظمی‌ها و نابسامانی‌های فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: همه اتفاقات را رصد می کنند و می پرسند که چرا رئیس یک کمیته دست فرد دیگری یا منشی اوست. کفاشیان در پاسخ گفت: درباره جام حذفی باید بگویم که مسئولان سازمان لیگ پیشنهاد دادند که جام حذفی نباشد و من هم گفتم که خوب است. بعد گفتند که فدراسیون این تصمیم را گرفته است. سرپرست‌ها را هم هیات رئیسه فدراسیون انتخاب می کند و معمولا عملکرد خوبی دارند ولی ممکن است گاهی مشکلی هم باشد.
وی درباره کمیته تیم های ملی گفت: طبق قانون می‌توانستیم که برای بهبود عملکرد یک بخش، کمیته موقت تشکیل دهیم. به همین علت کمیته‌ای تشکیل دادیم که مسائل مربوط به تیم ملی و مسائل اقتصادی آن را پیگیری کند.
در ادامه مجری برنامه نود به بخش‌هایی از اساسنامه فدراسیون فوتبال اشاره کرد و به استناد آن بخش‌ها تشکیل کمیته تیم‌های ملی را تخلف دانست.
کفاشیان در واکنش به این حرف فردوسی‌پور، گفت: وقتی کمیته‌ای تشکیل می‌شود باید آیین‌نامه آن تدوین شود. آیین نامه این کمیته هم در حال تدوین است. ابتدا گفته‌ایم که کمیته تیم‌های ملی برای حمایت از تیم ملی است.
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه از توافق فدراسیون با یک شرکت هواپیمایی برای حمایت از تیم ملی بزرگسالان اظهار بی اطلاعی کرد! وی در این رابطه گفت: در رسانه‌ها خواندم که چنین مساله‌ای وجود دارد اما هنوز چیزی قطعی نیست.
در همین لحظه، شهاب الدین عزیزی خادم مهمان تلفنی برنامه شد تا در این رابطه توضیح دهد. وی درباره کمیته تیم‌های ملی گفت: ساختار این کمیته فقط اقتصادی نیست چون در آن از حضور افراد متخصصی مانند امیر عابدینی، امیر حاج رضایی و مهدی مهدوی کیا دعوت شده است.
وی در ادامه درباره اسپانسر جدید تیم ملی هم اظهار کرد: در شرایطی که تیم ملی سفرهای مهمی به شرق آسیا و قطر دارد، حفظ آرامش و حیثیت تیم خیلی مهم بود. توافق با شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب مهم‌ترین اتفاقی بود که رخ داد!
در ادامه برنامه "90"، کفاشیان درباره اتفاقات روی داده در لیگ دسته اول گفت: در آستانه تشکیل کمیته اخلاق هستیم. این کمیته می تواند راسا تصمیم بگیرد که با متخلفان برخورد کند. اکنون هم تعدادی از متخلفان را تعلیق کردیم که اگر محرز شود به شدت برخورد می کنیم.
وضعیت مالی ملی پوشان ساحلی و داوران دسته دو و سه، بحث دیگری بود که مجری برنامه از کفاشیان پرسید. وی در پاسخ گفت: وضع مالی ما خوب نیست و نمی توانیم پول این‌ها را بدهیم. درآمدزایی در فدراسیون تعریف شده است اما برای هزینه‌ها کافی نیست. اکنون هزینه‌های سنگینی وجود دارد که مجبور هستیم برخی از کارها را تعطیل کنیم که حیف است. اگر با کشورهای دیگر مقایسه کنیم می‌بینیم که برخلاف ایران کمک‌های مالی زیادی به فدراسیون انجام می شود.
در ادامه فردوسی‌پور از کفاشیان پرسید که اگر تیم ملی به پلی آف صعود کند تکلیف مجمع فدراسیون چه می‌شود؟ وی پاسخ داد: مجمع را باید تشکیل دهیم چون سال مالی فدراسیون هم هست. در مجمع هم از اعضا می‌خواهیم که درباره مسائل فدراسیون و ریاست آن بحث کنند.
برنامه "90" در ادامه اشاره کوتاهی به مراسم تجلیل از پیشکسوتان پرسپولیس داشت و سپس بحث درباره لیگ دسته اول را آغاز کرد. آغازگر این بخش، پخش تصاویر صعود تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز به لیگ برتر بود.
رسول خطیبی، سرمربی موفق گسترش فولاد، دومین مهمان ویژه برنامه "90" این هفته بود. خطیبی درباره تیمش گفت: خوشبختانه وضعیت خوبی داریم. ورزشگاهی برای بازی و دو زمین برای تمرین داریم.
وی در ادامه گفت: به جز شش نفر، سایر بازیکنان ما بومی هستند. ابتدای فصل تماشاگران ما حدودا 1000 نفر بود اما در اواخر فصل ورزشگاه 15 هزار نفری ما تقریبا پر می شد.
خطیبی همچنین درباره برنامه‌اش برای فصل آینده گفت: 13 بازیکنمان را می‌خواهیم حفظ کنیم. باقی برنامه‌ها را هم به بعد از بازی فینال موکول کرده‌ایم.
سرمربی – بازیکن گسترش فولاد در ادامه گفت: فصل آینده هم مانند امسال هم مربی هستم و هم بازیکن.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر تیمش با تراکتورسازی بازی کند، طرفدار کدام تیم است گفت: تراکتورسازی تیم اول شهر ماست اما من فعلا در گسترش فولاد هستم و برای تیمم تلاش می کنم.
در ادامه برنامه، گزارشی از اتفاقات روی داده در لیگ دسته یک پخش شد تا برنامه کم کم وارد بحث شائبه تبانی تیم شهرداری تبریز شود.
در این لحظه، فراز کمالوند، سرمربی تیم فوتبال شهرداری تبریز روی خط تلفنی برنامه آمد. وی درباره عملکرد تیمش گفت: وقتی ما به تیم آمدیم بسیاری از بازیکنان قدیمی تیم رفته بودند و ما با تیمی جدید کارمان را شروع کردیم.
کمالوند درباره شائبه‌های پیش آمده در خصوص صحت و سقم صعود تیمش به لیگ برتر اظهار کرد: ما بیشتر از آن که خودمان در صعود نقش داشته باشیم، استقلال خوزستان نقش داشت که نتوانست برتری‌اش را برابر فولاد یزد حفظ کند.
در ادامه برنامه، صحبت‌های برخی بازیکنان و مربیان لیگ یکی درباره تبانی و مشکلاتی از این دست در لیگ دسته اول پخش شد. طیری، سرمربی تیم فوتبال پاس و رمضانی، مدیرعامل این باشگاه، معتقد بودند که در لیگ یک فوتبال پاک جریان ندارد.
سپس اظهارنظرهای جهانداری (مدیرعامل باشگاه شهرداری بندرعباس)، زعفرانی (بازیکن شهرداری بندرعباس) نمازی (بازیکن شهرداری یاسوج)، طاهری (سرمربی شهرداری یاسوج) و پیمان صاحب جمعی (مربی شهرداری تبریز) پخش شد. در نهایت، صاحب جمعی مهمان تلفنی برنامه شد تا درباره ماجرا توضیح دهد.
وی گفت: حاشیه‌ها از زمانی برای تیم ما شروع شد که به صدر جدول آمدیم. من یک سال با زعفرانی همبازی بودم و چند سال هم مربی او بوده ام ضمن این که او 10 سال شاگرد کمالوند بوده است. عجیب است که با او تماس بگیرم؟ خود او در بازی رفت با من تماس گرفت و ما را به خانه خود دعوت کرد.
صاحب جمعی در ادامه گفت: تعجب می کنم که چطور حرف‌های زعفرانی ناگهان تغییر کرده است.
در همین لحظه زعفرانی هم روی خط آمد و گفت: احترام آقای صاحب جمعی احترام قائلم اما سه سال است که با وی تماسی نداشته ام. تنها شاید یک یا دو بار پیامک تبریک عید داده باشم. چند روز قبل از بازی با شهرداری تبریز فردی با من تماس گرفت و گفت قرارداد فصل بعدم با این تیم آماده است. نشان به این نشان که گفت وقتی به تبریز آمدیم، صاحب جمعی به من زنگ می‌زند که همین اتفاق هم افتاد.
وی در ادامه گفت: در بازی رفت، پس از بازی ایشان را دیدم و به رسم ادب به شام دعوتشان کردم. قبل از بازی که اصلا نمی‌توانستم چنین کاری کنم چون در هتل بودیم.
در ادامه صاحب جمعی بار دیگر تاکید کرد که هرگز به زعفرانی نگفتم که کمالوند او را دوست دارد. فقط پرسیدم که در تبریز چیزی نیاز دارد یا خیر.
در ادامه در حالی که صاحب جمعی قصد داشت درباره صحبت بازیکن و سرمربی شهرداری یاسوج سحبت کند، طاهری، سرمربی این تیم روی خط تلفنی برنامه آمد. وی گفت: یک روز قبل بازی با شهرداری تبریز با اتابک نمازی تماس گرفتند و گفتند که کم‌کاری کند یا پنالتی بدهد. او هم ماجرا را به من گفت و گفت که نگران است که نکند در طول بازی اشتباهی انجام دهد چون تمرکزش به هم ریخته است.
در ادامه نمازی هم مهمان تلفنی برنامه شد و حرف‌های طاهری را کاملا تکذیب کرد. او گفت: من در جریان هیچ چیزی نبوده‌ام و کسی با من تماس نگرفت.
در ادامه صحبت ‌های پورکیانی (سرمربی استقلال اهواز)، روشنایی (سرپرست استقلال اهواز) و پور موسوی (مربی استقلال اهواز) از تماس دلالان با بازیکنان تیمشان و پیشنهاد کم کاری آنها سخن گفتند.
در ادامه برنامه فراز کمالوند دوباره وارد بحث شد. وی در راستای تایید صحبت‌های دستیارش گفت: محمد زعفرانی که هر هفته با من تماس می‌گیرد چرا ناگهان می‌گوید که سه سال است تماسی نداشته؟ از آن مه‌ تر این که با وجود این حرف‌ها چه کسی به کدام باشگاه راه داده است؟
وی در ادامه درباره شایعه اهدای سکه بهار آزادی از سوی او به بازیکن راهیان کرمانشاه گفت: مگر هتلی که ما در آن مستقر بودیم دوربین ندارد. اگر مدرکی دارند بیاورند!
در پایان برنامه این هفته علی زینلی، مدیرعامل باشگاه مس رفسنجان هم روی خط برنامه آمد تا بحث جدیدی را باز کند. وی مدعی بود که مسئولان شهرداری یاسوج با پنج بازیکن تیمش صحبت کرده بودند و گفته بودند که فصل بعد آنها را می‌خواهند.
همچنین سرپرست تیم حفاری هم اتهام مشابهی را متوجه سرمربی پاس همدان کرد ولی آن طور که مجری برنامه گفت حاضر نشد که روی خط برنامه حاضر شود.
پیگیری مساله تبانی و مشکلاتی از این دست به قدری طولانی شد که به گفته فردوسی‌پور برنامه ادامه این بحث به هفته آینده موکول شد.
مسابقه پیامکی برنامه این هفته درباره بازیکنان خارجی شاخص فصل دوازدهم لیگ برتر بود. تهیه کنندگاه این پرسش از مخاطبانشان خواسته بودند که بهترین بازیکن خارجی شاغل در لیگ را انتخاب کنند. بر این اساس و در پایان برنامه از میان لوسیانو پریرا (فولاد)، جی لوید ساموئل (استقلال)، جواهیر سوکای (سپاهان)، ‌فلاویو لوپز (تراکتورسازی) و نیلسون (پرسپولیس)، دروازه‌بان پرسپولیس با کسب 49 درصد آرا به عنوان بهترین بازیکن خارجی لیگ دوازدهم انتخاب شد.

 

 عناوین مطالب منتشر شده این وبلاگ

» پسران دیوید بکام :: ۱۳٩٢/٢/٢
» صلوات خاصه امام رضا(ع)/ صوت :: ۱۳٩٢/٢/٢
» پدر و پسر لژیونر ایرانی در روسیه :: ۱۳٩٢/۱/۳۱
» واکنش تند احمدرضا عابدزاده به توقیف حسابش :: ۱۳٩٢/۱/٢۸
» علی دایی و نیکی کریمی (عکس) :: ۱۳٩٢/۱/٢۸
» حرکت عجیب نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی! +عکس :: ۱۳٩٢/۱/٢۸
» عکسی کمتر دیده شده از جوانی جواد خیابانی :: ۱۳٩٢/۱/٢۶
» کلاهبرداری از کریمی و مهدوی‌کیا :: ۱۳٩٢/۱/٢۶
» تصاویر/ بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» گوگوش وقتی با حجاب بود/عکس :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» جا ندادن هتل به علیرضا نیکبخت واحدی او را دلسرد کرد :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» کریمی : تیم ملی، امیدی به سوم شدن هم ندارد :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» مومن‌زاده: پرسپولیسی‌ها را بیشتر از استقلالی‌ها دوست دارم :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۸
» دایی چطور دایی شد؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٧
» حال عمومی دایی رضایت بخش است :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٧
» داستان کذب دختر شناگر 8 ساله :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» نیوکمپ تا صبح نخوابید+تصاویر :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۳
» علی دایی با سامان گوران آشتی کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» دایی: بالاخره خانه دار شدم!! :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» دایی: نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» شغل تازه میمون فضانورد ایرانی پس از بازنشستگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» مظفری‌زاده: برای برخی‌ها که مطالب نادرست می‌نویسند متاسفم :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» رویانیان استقلالی یا پرسپولیسی بودن احمدی‌نژاد را لو داد! :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» جواد کاظمیان: مگر آنها عذر خواهی کردند؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩

 

/ 0 نظر / 19 بازدید