آرشیو وبلاگ
      روزنامه خبر ورزشی (خبرورزشی خبر ورزشی خبرورزشی)
زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست را به افسانه بدل می‌کند نویسنده: مجید الف.... - ۱۳٩۱/۱٢/۱٢

 

در ستایش قهرمانان تنگدست افسانه‌ای دیروز این سرزمین/

 زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست را به افسانه بدل می‌کند

ابراهیم افشار

زنده باد شرف بر باد رفته نسلی که هیچ چیزی نداشت جز دلی بزرگ و ایمانی سترگ و اوف باد بر این ورزش پست مدرن هزاره سوم که از قهرمانان محبوب ما آدمک‌های دریده‌ای می‌سازد که هیچ خلوصی ندارند.

مشرق-
1ـ چه روزگار بکری! چه روزگار غریبی! حالا با دیدن نسل جدید سوپراستارها که در میان مخمل‌ترین چمن‌ها، آخرین معادلات علمی، تغذیة فیل افکن و درآمدهای میلیاردی، روی پر قو بزرگ می‌شوند آدم تازه می‌فهمد که آن «ابرقهرمان»‌های قدیمی چگونه از خاستگاه فقر پا می‌شدند و با استفاده از نیروی اساطیری عشق روی سکوهای قهرمانی جلوس می‌کردند.

بی‌گمان یادآوری مشقت‌های اولین نسل قهرمانان ایران، نشان می‌دهد تنها خصیصه بازپروری آنها، ایمان و عشق در نهایت تنگدستی و خلاقیت بوده. همان الهه‌ای که امروزه از میدان‌های ما و از سینة قهرمانان عصر پست مدرن، گریخته است. حالا دیگر یادآوری خاطرات نسل اولی‌ها که چگونه با مثانه‌‌ گاو، فوتبال بازی می‌کردند یا با هالترهای آجری، دنیا را حیران خود می‌کردند یا کشتی‌گیرانی که روی تشک‌های پر از کاه، بوی ناجور تشک‌ها را تحمل می‌کردند یا والیبالیست‌هایی که اسپک‌های سرعتی را در بازی با دیوار یاد ‌گرفتند، آدمی را حیران می‌کند که آیا فقر، خلاقیت می‌آورد آیا عشق و ایمانی که در دل آن نسل بود با نسل امروز قابل مقایسه است؟ انگار هر چه مرفه‌تر و آسوده‌خاطرتر می‌شوند بخش اعظمی از روحیه فداکاری و سلحشوری، جانبازی و حسّ میهن‌پرستی خود را از دست می‌دهند. حالا جای آن تغذیه بخور و نمیر قهرمانان اساطیری ما که در نان و پنیر و سیب‌زمینی کبابی و نهایتش دیزی بزباش خلاصه می‌شد را سفره‌های الوان و کالری‌های تعیین‌شده و جای آن همه ریاضتی را که با پای پیاده و گاری و دوچرخه، از خانه تا باشگاه را راه می‌رفتند اتومبیل‌های عروسکی پر کرده است. حالا همان قهرمانانی که حریم باشگاه‌شان را با رگه‌هایی از تقدس می‌آراستند و پیش از تمرین، جارو و پارو به دست می‌گرفتند که میدان را از برف و غبار پاک کنند و یک عمر پیراهن باشگاهی خود را با هیچ چیز عوض نمی‌کردند جای خود را به قهرمانانی داده‌اند که پیراهن باشگاه‌شان را زودتر از زیر پیراهن خود عوض می‌کنند. این استحاله وقتی رخ داد که ورزش از عاشقانگی خالی شد و به سمت تبدیل‌ شدن به یک «صنعت صرف» پیش ‌رفت. حالا دیگر همان ورزش پر از آفرینندگی و عاشقانگی و هنر و متافیزیک را یک مشت معادلات خشک فیزیکی و ریاضی، جایگزین شده است.

2ـ چه روزگار بکری! چه روزگار غریبی! حالا «آتقی» قصه ما که روزگاری ماهی افسانه‌ای استخرهای طهران بوده و اولین مدال‌های شیرجه ما را از بازیهای آسیایی گرفته است، پنج تا مهره ستون فقراتش را با زوال، روبرو می‌بیند و از این دکتر به آن دکتر می‌رود. دکترها می‌گویند اگر بروی اتاق عمل، معلوم نیست سالم برگردی. او در حالی با این مهره‌ها مدارا می‌کند که نه توان نشستن دارد و نه توان راه رفتن و خوابیدن. حالا همان قهرمان اسطوره‌ای که روزگاری شنا و شیرجه را در «چال حوض»‌های خانه و محله یاد گرفت و آسیا را فتح کرد، گمان می‌کند که عمرش را الکی الکی تباه کرده است.

حالا نسل «آتقی» در بی‌توجهی کامل مدیران و رسانه‌های امروزی مشغول یک نبرد ناعادلانه با فرشته مرگ‌اند.

حالا ما در همان رشته شیرجه او، حتی در مسابقات شاسکول‌ها هم نمی‌توانیم شانزدهم بشویم؛ اما آتقی پس چگونه در استخرهای پر از «کرم» دهه 20 ظهور کرد و در حالی که حتی یک استخر سرپوشیده هم در مملکت نبود، در یک زمستان سوزناک، بی‌آن که تمرین کند به دهلی نو اعزام شد و با چهار روز تمرین پرش از سکو و تخته، دو مدال نقره و برنز برای کاروان ایران آورد؟ حالا همین غول‌های افسانه‌ای ورزش ما لنگ پول داروشان هستند. آن یکی تقی (روحانی وزنه‌بردار) در خانه روی بستر تنهایی و پارکینسون افتاده و این یکی تقی (عسگری شیرجه) آواره مطب دکترها شده است. آن یکی تقی قهرمان وزنه‌برداری آسیا بود و جمعاً نود تومان از صندوق پیشکسوتان مستمری می‌گرفت و این یکی تقی دارنده دو مدال بازی های آسیایی بود و جمعاً یکصد و پنج هزار تومان حقوق می‌گیرد!

آن یکی تقی وقتی صدایش را بلند کرد که «ای مسلمانان این حقوق نود تومانی خرج یک دقیقه‌ای داروهایم نمی‌شود. «لطف کردند و چهل هزار تومان به مستمری‌اش اضافه کردن! و این یکی تقی وقتی شش ماه دید مستمری فسقل مثقالی‌اش را نمی‌ریزند مدال‌هایش را برد انداخت جلوی مسئولین صندوق حمایت از مثلاً پیشکسوتان و رک و پوست‌کنده پرسید که «ببخشید این‌ها مدال هستند یا پشکل؟!»

حالا هر جفت آتقی‌ها که روزگاری از هیچ و پوچ برای مملکت مدال و افتخار آورده‌اند، با دیدن نسل جدید سوپر قهرمان‌ها که با اتول‌های آخرین سیستم میلیاردی از جلوشان رد می‌شوند و با تماشای مقاماتی که لی‌لی به لالای آنها می‌گذارند؛ اما آتقی‌ها را از یاد برده‌اند، دچار این حرمان می‌شوند که خدایا مگر ما هر دو از این مملکت نیستیم؟ خدایا مگر ما هر دو از یک قماش نیستیم؟ خدایا مگر از مادر جداییم و از پدر سوا؟ خدایا مگر در فرهنگ ایرانی، در حرمت پیران قبیله، هزاران توصیه نیامده است؟ خدایا مگر این مدیران ما نمی‌دانند که عاقبت همه بنی بشر، خفتن در یک گور یک متری است؟ خدایا مگر این دنیا، حساب و کتاب ندارد؟ خدایا چرا وقتی علی ابوطالب می‌میرد، هیچ خبری از رسانه‌ها و مدیران ما نیست؟ خدایا ابوطالب مگر کم بازیکن تحویل تیم ‌ملی داده؟ خدایا این زندگی اگر چنین پلشت است، پس خوشا مرگ که آدمی را به وصال یارش می‌رساند.

3ـ «آتقی» بچه تجریش بود. بچه کوچه باغ‌ها و چاله حوض‌های روستای تجریش. آن زمان‌ها، تجریش روستایی خوش آب و هوا بود در شمال تهران و بچه‌های تجریش وقتی می‌خواستند به تهران بروند، می‌گفتند «می‌خواهیم برویم شهر!»

هنوز این عادت در سر قدیمی‌های تجریش هم هست. با اینکه آنجا سال هاست مزارع و مراتع‌اش را با برج‌های آهنی و مرمری عوض کرده؛ ولی هنوز بعضی بچه‌های اصیل تجریش در مکالمات روزمره خود همین جمله را تکرار می‌کنند که: «می‌خواهیم بریم شهر»!

4- چه روزگار بکری! چه روزگار غریبی! حالا با دیدن نسل شکم سیری که با اتول‌های تمام اتوماتیک بر سر تمرین می‌آیند، خانه‌های 15 اتاق خوابه دارند، انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های شاهانه در سفره غذایشان هست و حساب بانکی‌‌شان هر روز به تعداد صفرهای دنباله‌دارشان اضافه می‌شود، تازه معلوم می‌شود فقر و نداری و غیرت و خودسازی و ایمان و عشق، چه افسانه‌هایی از قهرمانان پاکباخته نسل اول ما ساخته است. قهرمانانی که تکنیک‌های ابتدایی را به شیوه «چشمی» آموزش دیده در سینه خود حفظ کردند. چه فوتبالیست‌های باستانی ما که با نظاره‌گری به تمرینات انگلیسی‌ها، تکنیک‌های آنها را از راه تماشا به سینه سپرده و بعد از مدت زمان کوتاهی، از آنها سرتر ظاهر  شدند، چه وزنه‌بردارانی که با تماشای مجله بین‌المللی هالتریست‌های امریکا، تکنیک‌های قیچی را آموختند و چه «آقا تقی»‌هایی که وقتی عکس کوچک سیاه و سفید شیرجه‌روهای ایرانی و خارجی به‌دست‌شان رسید و آنها را منبع الهام خود کردند تا سری در بین‌ سرها در آوردند، محصول فضلیت‌های بر باد رفته آن روزگاران هستند. ملکه الهام «آتقی»، تصویر شیرجه مرحوم منوچهر مهران‌ مدیر باشگاه نیرو و راستی بود که در پشت جلد مجله زده و زیر «شیرجه به سبک فرشته»‌اش نوشته شده بود: «رسد آدمی به جایی که جز خدا نبیند/ به در آی تا ببینی طیران آدمیت!»

«آتقی» روزی ده بار عکس مهران را ستایش می‌کرد و در کنار عکس او تصویری از شیرجه منوچهر خموش (قهرمان سال پیش از درخشش خود) در همین مجله را نیز گذاشته بود که به قول خودش «کعبه آمالی»‌اش شده بود. نسل «آتقی» مایوهای نانو تکنولوژی امروز را نداشتند و مایو‌های مامان دوزشان را به قیمت دوازده ریال از بازار می‌خریدند.

سال 1329 وقتی کاروان ایران داشت برای حضور در اولین دوری بازی های آسیایی شرکت می‌کرد، کسی باورش نمی‌شد که «آتقی» بدون تمرین در این مسابقات بدرخشد و دو مدال نقره و برنز بیاورد. زمستان بود و استخرها تعطیل. آن اوایل معمولاً بازی های آسیایی مصادف با زمستان ایران می‌شد و آتقی مجبور بود ریاضت بکشد. او با چند مشکل مواجه می‌شد: اولاً می‌دید که آب جوی‌ها اطراف امجدیه یخ‌زده؛ ولی این مشکل را سخت نمی‌گرفت. بعد چون با استخر تعطیل مواجه می‌شد، مجبور بود از جیبش یک‌ پولی هم به باغبان امجدیه بدهد که کلید پمپ چاه عمیق را بزند تا آب استخر پر شود. بعد نگاه می‌کرد به بالای سکوی ده متر، می‌دید که کلاغ‌ها نشسته‌اند. تنها کلاغ‌ها بودند که مونس او بودند. بعد آب استخر را نگاه می‌کرد و می‌دید که سبز شده است! او برای آن که آب استخر مواج باشد تا بتواند سطح آب را تشخیص دهد چند تا سنگریزه در مشت خود می‌گرفت و به بالای دایو می‌رفت قبل از هر شیرجه، یک سنگریزه می‌انداخت توی استخر تا بیفتد روی سطح آب و دایره دایره موج ایجاد کند تا او هم بتواند توی آن موج، شیرجه بزند!

«آتقی» با چنین مصائبی خود را آماده می‌کرد. در دهلی‌نو که او دو تا نقره و برنز دشت کرد، تازه فهمید که چند تا طلای دیگر هم در مشتش بوده؛ اما افتاده! مدیران و مربیان تیم که از قوانین  شیرجه اطلاعی نداشتند و زیاد هم زبان انگلیسی نمی‌دانستند در پر کردن فرم‌های او در انواع شیرجه با مشکلاتی مواجه می‌شدند و هیات داوری مجبور می‌شد «آتقی» را از حضور در بعضی پرش‌ها منع کند!

او حاضر نیست در 88 سالگی دو کلمه از مربیان خود بد بگوید. مربیانی که اگر امروز این کارها را بکنند، توسط ورزشکاران شان ... داده می‌شوند؛ اما «آتقی» سرش را انداخت پایین و کارش را کرد. حتی وقتی 15 سال بعد از دهلی‌نو که هنوز قهرمان بلامنازع ایران بود خواست در بازی های آسیایی بانکوک (1966) هم شرکت کند، مسئولین ورزش به او گفتند که اگر مطمئن هستی که امتیاز می‌‌آوری با هزینه خودت در مسابقات شرکت کن و اگر عنوانی به‌ دست ‌آوردی برگرد و بیا پولت را از ما بگیر! «آتقی» هنوز همین نامه رئیس کل ورزش کشور را در میان مکتوبات بجا مانده از خاطرات جوانی‌اش دارد. آتقی بالاخره رفت با هزار مصیبت شش هزار تومان وام گرفت تا در بانکوک هم شیرجه بزند؛ اما در حالی که استخرهای تهران تعطیل شده بود و هیچ تمرینی نداشت و روحیه مناسبی هم از برخورد بالا دستی‌های ورزش نداشت در بانکوک هفتم شد و وقتی برگشت، یک عمر هم مجبور شد قسط بدهد!

5- چه روزگار بکری! چه روزگار غریبی! چه مردان مردستانی داشتیم. چه مردان زنانه‌ای! داریم ... زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست را به افسانه بدل می‌کند.

زنده باد پیرمرد که هنوز لنگ پول داروی خودش است؛ اما حاضر نیست دو کلمه پشت سر مربی‌اش که طلا را از مشت او پایین انداخت، چیزی بگوید.

زنده باد شرف بر باد رفته نسلی که هیچ چیزی نداشت جز دلی بزرگ و ایمانی سترگ. اوف باد بر این ورزش پست مدرن هزاره سوم که از قهرمانان محبوب ما آدمک‌های دریده‌ای می‌سازد که هیچ خلوصی ندارند. این نیز دردی است؛ نه تنها دردی مختص‌ ما، بلکه دردی جهانی است. دردی که ورزش جهان را به شدت بی‌سیرت کرده است!

ابراهیم افشار

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ جباری از سپاهان جدا شد ساکنان برج فوتبالیست ها در شهرک غرب جزئیات قتل فجیع ملی‌پوش فوتبال ایران فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93
کلمات کلیدی وبلاگ خبرورزشی (۸) خبر ورزشی (٦) پرسپولیس (٦) فرهاد مجیدی (٤) علی دایی (٤) روزنامه خبر ورزشی (٤) روزنامه خبرورزشی (٤) رویانیان (۳) عابدزاده (۳) علی کریمی (۳) علی پروین (۳) مدیرعامل باشگاه پرسپولیس (٢) احمدرضا عابدزاده (٢) مهرداد پولادی (٢) استقلال (٢) علی دایی: (٢) علی دایی راه آهن (۱) عمران‌زاده: (۱) مدافع تیم فوتبال استقلال (۱) آبی‌پوشان (۱) نقش‌جهان (۱) برای ساخت نقش‌جهان خانه‌ام را می‌فروشم (۱) ورزشگاه نقش‌جهان (۱) میمون فضانورد ایرانی (۱) چرا امریکایی ها به فوتبال علاقه ندارند؟ (۱) امریکایی ها (۱) جامعه امریکا (۱) محاصره شجاعی (۱) مسعود شجاعی اوساسونا (۱) ایراندوست: بم بدون بازی ۱۸ امتیاز گرفتمربی تیم ملی (۱) ایراندوست (۱) جواد کاظمیان: مگر آنها که فحاشی کرده اند از من عذر (۱) تراکتورسازی استقلال (۱) رویانیان استقلالی یا پرسپولیسی بودن احمدی‌نژاد را (۱) مظفری‌زاده: (۱) مظفری‌زاده (۱) استقلال و تراکتورسازی (۱) سعید مظفری‌زاده (۱) شغل تازه میمون فضانورد ایرانی پس از بازنشستگی (۱) دایی نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی: نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی نورا علی جان (۱) دایی نورا بابا جان (۱) نیوکمپ تا صبح نخوابید+تصاویر (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برایسیاه‌نما (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برای سیاه‌نما (۱) دختر شناگر اصفهانی (۱) پلیس در جستجوی سارقان ناشناس (۱) دزدی از دایی (۱) سرقت از دایی (۱) دایی چطور دایی شد؟ (۱) navadnet (۱) مومن‌زاده: پرسپولیسی‌ها را بیشتر از استقلالی‌ها د (۱) احمد مومن‌زاده (۱) کریمی : تیم ملی، امیدی به سوم شدن هم ندارد (۱) جا ندادن هتل به علیرضا نیکبخت واحدی او را دلسرد کر (۱) گوگوش وقتی با حجاب بود/عکس (۱) تصاویر/ بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای جالب هواداران در ورزشگاه‌ها (۱) کلاهبرداری از کریمی و مهدوی‌کیا (۱) کریمی و مهدوی‌کیا (۱) عکسی کمتر دیده شده از جوانی جواد خیابانی (۱) علی دایی و نیکی کریمی (عکس) (۱) علی دایی و نیکی کریمی (۱) واکنش تند احمدرضا عابدزاده به توقیف حسابش (۱) صلوات خاصه امام رضا(ع)/ صوت (۱) اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی (۱) امام رضا(ع (۱) پسران دیوید بکام (۱) روزنامه انگلیسی (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان شد (گزارش تصویری) (۱) جلسه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با کادر فنی برگزار ش (۱) تصـاویری که نشـان میدهد انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) مگان ووگل 17 (۱) مگان ووگل 17 ساله (۱) امیر رضا خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) کشتی - امیر رضا خادم (۱) محمد رضا پرکاس (۱) محمد رضا پرکاس مربی ایرانی (۱) پرکاس مربی ایرانی (۱) مصاحبه خواندنی برنامه 90 با علی پروین (۱) برنامه 90 با علی پروین (۱) علی پروین عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس (۱) علی دنبه (۱) کاریکاتور/ علی پروین! (۱) علی پروین! ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب + عکس (۱) سنگربان 32 ساله آیک سوئد (۱) ایوان تورینا، دروازه‌بان (۱) انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) جشن قهرمانی استقلال (۱) مجیدی: ازخداحافظی فرهاد خبر ندارم (۱) برادر فرهاد مجیدی (۱) نکونام: به ایران آمدم تا با استقلال قهرمان آسیا شو (۱) جواد نکونام پس از پایا (۱) آرزویم قهرمانی (۱) نحوه آشنایی دختران و پسران (۱) آشنایی دختران (۱) معدنچی: باور می‌کنید یحیی در رختکن خواب بود! (۱) معدنچی: (۱) هافبک پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی پا به توپ شد (۱) مصائب گواردیولا در بایرن مونیخ (۱) گواردیولا هاینکس (۱) دریبل‌زن جام جهانی برزیل کشته شد (۱) جام جهانی2014 برزیل (۱) ریچارد سوانسون (۱) انصاری‌فرد: حضور تیم ملی در جام جهانی غیر ممکن نیس (۱) انصاری‌فرد: (۱) کریم انصاری‌فرد (۱) انصاری‌فرد در حاشیه ت (۱) عکسی از فرگوسن و 11 نوه اش به همراه جام (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک بود (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی (۱) دلایل بازگشت زود هنگام تیم ملی کشتی ایران از آمریک (۱) ملی کشتی ایران از آمریکا (۱) اخراج کشتی ایران از آمریکا (۱) پروین: به من می گفتند علی دنبه (۱) پروین پرسپولیس (۱) علی دایی سرمربی پرسپولیس شد (۱) بهزاد فراهانی: اگر بازگشت گلشیفته منوط باشد به او (۱) بازگشت گلشیفته (۱) عابدزاده در آغوش الیور کان با حضور علی کریمی / عکس (۱) وینگادا؛ مربی میهمان، جانشین یا سپر بلا! (۱) خداحافظ ژوزه مورینیو!+عکس (۱) قدردانی هافبک آلمانی رئال از آقای خاص (۱) هافبک ملی‌پوش آلمانی (۱) خبرنگاران اصفهانی تا 23 خرداد (۱) خبرنگاران اصفهانی (۱) اداره مطبوعات و تبلیغات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسل (۱) کارلوس کی‌روش مطرح کرد: (۱) عکس: آدامس جویده شده فرگوسن حراج شد (۱) آدامس جویده شده (۱) پیروزی شاگردان کی‌روش برابر لبنان (۱) ایران یک گام تا جام‌جهانی (۱) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل؛ (۱) ایران 4 لبنان 0 (۱) keirosh (۱) ایران برای چهارمین بار به جام جهانی صعود کرد (۱) جام جهانی برزیل 2014 (۱) اولسان (۱) اشکان دژاگه و دخترش آلیا+عکس (۱) دخترش آلیا (۱) اشکان دژاگه ملی پوش (۱) واکنش نکونام به مسئولان استقلال (۱) ماشین جدید و میلیاردی قلعه نوعی (۱) تجمع 50 دختر مقابل استادیوم آزادی انتخابات را به (۱) 50 دختر (۱) آخرین اظهارات رویانیان پس از برکناری (۱) اعتراف به قدرت والیبال ایران (۱) رقصی که چمن ورزشگاه آزادی را نابود کرد ؛ عکس (۱) تبانی در 90 بی نتیجه ماند (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر (۱) مربی دختران (۱) نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) لیگ برتر 92-93 (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ (۱) فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس (۱) فوتبال نفت تهران (۱) کار مهرداد پولادی به جراحی کشید (۱) استقلال قبل از بازی با الریان (۱) تصاویر/تمرین استقلال قبل از بازی با الریان (۱) رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد (۱) پدر و پسر لژیونر ایرانی در روسیه (۱) بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس (۱) نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی (۱) حرکت عجیب نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی! (۱) حال عمومی دایی رضایت بخش است (۱) علی دایی با سامان گوران آشتی کرد (۱) دایی: (۱) دایی: آیت‌الله بهجت من را نمی‌شناختند (۱) گفت‌وگوی نوروزی دایی ایسنا (۱) الهام اصغری: لباس شنا یک بهانه است +عکس (۱) بانوی نمونه ورزش جهان به روایت تصاویر (۱) الهام اصغری (۱) همسر جدید اقای رییس جمهور+عکس (۱) بغض کریمی ترکید (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش/عکس (۱) جشن قهرمانی استقلال فرزند (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی با فرزندانش (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد (۱) جباری از سپاهان جدا شد (۱) علی ترابیان (۱) سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ (۱) علی دایی و محمد رویانیان (۱) حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب (۱) امیر رضا خادم (۱) کرانچار (۱) کی روش (۱) جدول پخش فوتبال از تلویزیون (۱) مریم ایراندوست (۱) الیور کان (۱) مدیرعامل پرسپولیس (۱) جام جهانی برزیل (۱) کارلوس کی‌روش (۱) روزنامه گل (۱) سامان گوران (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) رئیس فدراسیون فوتبال (۱) دوست مشترک (۱) نامزد کریستیانو رونالدو (۱) تمرین استقلال (۱) رضا قوچان نژاد (۱) زهرا نعمتی (۱) خداحافظی مجیدی (۱) میمون فضانورد (۱) سرمربی تیم فوتبال استقلال (۱) فینالیست های لیگ برتر بسکتبال ایران شدند (۱) زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست (۱) ابراهیم افشار (۱) عکس/جشن تولد بازیکن پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی: مقابل العین به تماشاگر نیاز داریم (۱) کشتی با المپیک زاده شد (۱) رئیس فیلا (۱) لالوویچ صرب تبار (۱) خبر ورزشی و روزنامه گل (۱) خط و نشان قرمز برای جام حذفی (۱) پرسپولیس، سایپا (۱) کفاشیان: با رویانیان قهر نبودیم که آشتی کنیم (۱) کفاشیان: (۱) حاج‌مایلی (۱) پرسپولیس و تاج شدند پیروزی و استقلال (۱) فردوسی‌پور (۱) نفت تهران (۱) رقص محلی (۱) ایران آمریکا (۱) بسکتبال مهرام (۱) رادیو هفت (۱) الریان (۱) وینگادا (۱) شاه ماهی (۱) علی کفاشیان (۱) اشکان دژاگه (۱) محمد مایلی‌کهن (۱) مسعود شجاعی (۱) محمدرضا ساکت (۱) قلعه‌نویی (۱) بینی (۱) فوتبال بانوان (۱) جواد خیابانی (۱) استادیوم آزادی (۱) پولادی (۱) ورزشگاه آزادی (۱) علیرضا حقیقی (۱) نیکبخت واحدی (۱) ایران ورزشی (۱) دیوید بکام (۱) بایرن مونیخ (۱) فائقه آتشین (۱) جواد نکونام (۱) علیرضا نیکبخت واحدی (۱) جواد کاظمیان (۱) سرمربی پرسپولیس (۱) سید جلال حسینی (۱) همسریابی (۱) فوتبال زنان (۱) نکونام (۱) میلیارد (۱) گواردیولا (۱) عادل فردوسی (۱) دختران و پسران (۱) محمود احمدی نژاد (۱) فرگوسن (۱) نیکی کریمی (۱) قلعه نویی (۱) کریمی (۱) منچستریونایتد (۱) کاپیتان (۱) امید (۱) دوست (۱) بنر (۱) پوتین (۱) انتخاب (۱) گوگوش (۱) امام رضا (۱) کشتی (۱) رئال مادرید (۱) بهزاد فراهانی (۱) همسر (۱) کفاشیان (۱) عادل فردوسی پور (۱) قلعه نوعی (۱) برنامه 90 (۱) 90 (۱) جام جهانی (۱) قطر (۱) عرب (۱) جوان (۱) اوین (۱) رقص (۱) ماهان (۱) b (۱) مایلی کهن (۱) سایپا (۱) سپاهان (۱) منچستر (۱) خبرنگاران (۱) خداحافظی (۱) هواداران (۱) c (۱) عکسی (۱) امیر قلعه نویی (۱)
دوستان من http://www.nanazi.com ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب