آرشیو وبلاگ
      روزنامه خبر ورزشی (خبرورزشی خبر ورزشی خبرورزشی)
خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند نویسنده: مجید الف.... - ۱۳٩٢/٢/٩

 

 

 

امیر رضا خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند که کشتی از المپیک حذف نشود؟/ همین حالا رسول است که نگذاشته فدراسیون کشتی از هم بپاشد

کشتی - امیر رضا خادم در کافه خبر به تشریح جزئیات این روزهای کشتی ایران پرداخت.

فرهاد عشوندی ، سروش امینی : امیر رضا خادم ؛ این نام بی شک بخشی مهم از تاریخ کشتی ایران است و بخصوص در سال های پس از انقلاب . حضور در 4 المپیک و کسب 2 مدال از المپیک های بارسلون و آتلانتا در سال هایی که گرفتن مدال از المپیک برای مان تابویی شده بود ، او را نامی کرد ماندگار در کشتی ایران. خادم همیشه یکی از سدشکن های ورزش بود. چه در روزهایی که خیلی زود مدیر ورزشی موفقی شد ،چه زمانی که پل های تحصیلات آکادمیک را خیلی زود سپری کرد و چه روزی که اولین ورزشی نسل انقلاب ایران نام گرفت که وارد بازی سیاست شد و به نمایندگی از مردم تهران وارد مجلس شورای اسلامی شد . امیررضا خادم در کافه خبر اگرچه به تشریح دلایل حضورش در سیاست و واکاوی حضور ورزشکاران در عرصه انتخابات پرداخته اما این بخش از حرف های او مختص رشته ای است که همه افتخارات ورزشی اش را با آن بدست آورده. رشته کشتی.
*همانطور که می دانید مجمع کمیته بین المللی المپیک برای تصمیم گیری در مورد حذف و یا ابقا کشتی در شهریور برگزار خواهد شد، اگر کشتی از المپیک حذف شود چه اتفاقی برای ورزش کشور خواهد افتاد؟
اولا بحث من در اصل مطلب است که ما در حال حاضر در حذف و یا ابقا کشتی هیچگونه تاثیری نداریم. آنقدر مشکلات و درگیری های داخلی داریم که دیگر زمانی برای پرداختن به بحث های اساسی باقی نمانده است. فقط نشسته ایم که ببینیم دیگران چه کار می کنند. مستقیما که تاثیر خاصی نداریم و از نفوذ غیر مستقیم خودمان هم استفاده نمی کنیم. الان بهترین زمان برای مطرح کردن نمایندگان کشتی ایران بود اما متاسفانه هیچ اقدام تعیین کننده ای انجام ندادیم. امیدواریم کشتی از المپیک حذف نشود اما اگر ما فقط نگران بحث مدال آوری هستیم، کاراته می تواند جایگزین آن شود.
*به هر حال رشته کاراته با تمام استعداد هایش، آن اصالت و ریشه کشتی را در ایران ندارد...
من این را فقط از جنبه درد دل به شما گفتم. به جای بحث کردن درباره خوب و بد بودن کشتی باید کاری برای آن انجام دهیم. ما چون در این رشته صاحب سبک هستیم به راحتی می توانیم از این موقعیت خود استفاده کنیم. وقتی آقای رئیس جمهور اعلام کرد که برای جلوگیری از حذف کشتی پیگیری خواهد کرد، چه اقدام هایی انجام شد؟

 
*بعد از حذف کشتی از المپیک خیلی ها مسائل سیاسی را در این اتفاق دخیل دانستند، به نظر شما سیاست اصلی کمیته بین المللی المپیک برای این تصمیم چه بود؟
به هیچ عنوان این مسئله سیاسی نبوده. به نظر من دو نکته باعث این اتفاق شد، اول ضعف فدراسیون جهانی کشتی در برقراری ارتباط با کمیته بین المللی المپیک و دوم عدم جذب مخاطب برای این رشته. به هر حال صرفا حضور تماشاگران در سالن های کشتی در المپیک تعیین کننده نیست. فروش تلویزیونی، اسپانسرینگ و خیلی چیزهای دیگر در تصمیم کمیته المپیک نقش اصلی را ایقا می کنند. پس می توانیم اینگونه تحلیل کنیم که کشتی جز رشته های کم بیننده است و باید اقدامی در این مورد انجام دهیم. اول بحث فدراسیون جهانی است که مقررات و مسائل فنی کشتی را تغییر دهد که جذابیتی در آن ایجاد شود. از طرف دیگر بحث لابی گری است تا از طریق آن بتوانیم کمیته بین المللی المپیک را توجیه کنیم که کشتی یک ورزش باستانی و ریشه دار است. همه این کارها را فدراسیون تخصصی رشته باید انجام دهد اما متاسفانه فدراسیون ما وضعیت خودش را نمی داند و درگیر مسائل مختلف روزمره است. نمی توان از فدراسیون انتظار داشت که به این مسائل ورود پیدا کند.
*البته خود فدراسیون کشتی هم کمی کوتاهی کرد...
نمی توان این طور برداشت کرد. شما خودتان را جای آقای خطیب بگذارید، نمی دانید فردا در سمت خود هستید یا نه. به هر حال درگیری های این چنینی هم بود.
*زمانی که رافائل مارتینتی از ریاست فدراسیون جهانی کشتی استعفا داد، روس ها واکنش سریعی به آن نشان دادند و سعی کردند الکساندر کارلین که قهرمان ملی آنهاست را جانشین او کنند که البته در نهایت موفق نشدند. شما اعتقاد دارید که فدراسیون کشتی ایران هم باید اقدامی مشابه روس ها انجام می داد؟
واقعیت این است که ما قدرت روس ها را نداریم و نمی توانیم چهره ای را که حتی عضو هیئت رئیسه فیلا هم نیست برای ریاست تعیین کنیم. ما باید در زمینه ها دیگر خودمان را نشان دهیم. سال آینده انتخابات فدراسیون جهانی در کشور ازبکستان است و کاری که در حال حاضر می توانیم انجام دهیم معرفی یک چهره جهانی برای آن انتخابات است. ارتباط ها را باید از الان برقرار کنیم و امیدوار باشیم که سال آینده نماینده ای را به فیلا معرفی کنیم. اما متاسفانه نه تنها ما چنین کاری را انجام ندادیم، بلکه در اولین نشست بعد از حذف کشتی از المپیک که در تهران هم برگزار شد هیچ اقدامی را انجام ندادیم. بدین ترتیب موقعیت ها از دستمان خارج می شود.
*شما خودتان سال گذشته در حاشیه المپیک نامزد ایران برای هیات اجرایی بودید، بسیار عجیب بود که امیر خادم تنها 3، 4 ساعت مانده به مراسم وارد لندن شد با اینکه به شرایط حاکم آشنایی داشتید...
در اینجا دو نکته وجود دارد. نکته اول اینکه من از انتخاب شدنم اطمینان زیادی داشتم. من از سه ماه قبل برای این انتخابات معرفی شدم و تصور می کردم که این سه ماه زمان مناسبی است که فردی با ویژگی های من خودش را مطرح کند و رای بیاورد. چند فاکتور موفقیت وجود داشت، یکی از آنها دکتر توکل بود که دیگر نمی خواست کاندیدا شود. از آنجایی که من ارتباط خوبی با دکتر توکل دارم، ایشان علاقه مند بود که من کمک کند. ایشان ارتباط خوبی هم با مارتینتی داشتند. نکته دوم این بود که دنیای کشتی سال ها بود که من را به عنوان یک قهرمان و یک مدیر می شناخت و چهره ناشناخته ای برای کشتی دنیا نبودم. جدا از مسائل ورزشی من سابقه مدیریت هم داشتم و نائب رئیس کنفدراسیون آسیا بودم. ما در تهران مسابقات جهانی برگزار کردیم و میزبان تمام افرادی بودیم که حق رای دارند. نکته سوم هم اعتمادی بود که به فدراسیون کشتی کردم. این سه نکته بود که باعث شد من تصور کنم که امکان رای آوری دارم. اما متاسفانه ما تمام این سه ماه را فقط با 3 جلسه ای که برگزار شد از دست دادیم. حتی برخی از نشریات نسبت به جلساتی که بین من، آقای خطیب، دکتر توکل و آقای خالقی برگزار شد هم انتقاد کردند و گفتند در شرایطی که تیم ما در آستانه بازیهای المپیک است چرا خطیب وقت خودش را برای جلسه با خادم گذاشته است. حتی این جلسات را به این صورت تحلیل کردند که آقای خطیب می خواهد خادم را فیلا بفرستد تا خودش انتخاب شود، یعنی نوعی تبانی اتفاق بیفتد. این تحلیل ها از داخل اتفاق افتاد، کم کاری فدراسیون هم که کاملا مشخص بود. حتی برای من یک ویزا سوئیس برای مذاکره با مارتینتی نتوانستند بگیرند. خودم با هزینه شخصی خودم به ترکیه رفتم و با آئیک صحبت کردم. حالا چرا شب قبل شرکت کردم؟ علت آن این بود که من تنها فرد معرفی شده بودم و امکان جایگزینی هم وجود نداشت. من به عنوان تنها نماینده اجازه تصمیم گیری برای رفتن یا نرفتن نداشتم و باید در هر صورتی حضور پیدا می کردم. اگر امکان جایگزینی من بود و یا می دانستم که رای نخواهم آورد، طبیعتا شرکت نمی کردم. اما در دقیقه 90 شرکت کردم و حتی هدایایی هم از هزینه خودم برای رئیس فدراسیون جهانی تهیه کردم. می خواهم بگویم هر آنچه که از دست من برمی آمد انجام دادم، اما این یک کار فردی نبود. من شخصا دیدم که زنوف رئیس کنفدراسیون کشتی اروپا به من رای داد و برای همین است که می گویم از کسب آرا اطمینان داشتم. دکتر توکل پیش از آن هم گفته بود که زنوف فرد تعیین کننده است چرا که رئیس کنفدراسیون کشتی اروپا می تواند به راحتی زمینه لابی گری با دیگر گروه ها را فراهم کند و فرد مورد نظرش را به بقیه هم معرفی کند.
*واقعیت این است که ما باید چند میلیون دلاری برای به دست آوردن چنین کرسی هایی در پروسه های تبلیغاتی هزینه کنیم...
من می خواهم بگویم که حتی ما می توانستیم بدون پرداخت چنین هزینه هایی در مورد شخص امیر خادم نتیجه بگیریم. شاید قطری ها با توجه به موقعیت شان در کشتی دنیا باید حتی بیشتر از این حرف ها هزینه کنند. اما نمایندگان ژاپن یا آمریکا هزینه ای نمی کنند. نماینده آمریکا با توجه به قدرت لابی گری اش تنها کاری که انجام داد این بود که تمام رای دهندگان را شب قبل از انتخابات به سفارت آمریکا در لندن دعوت کرد. در نهایت هم رای اول را آورد. می بینیم که در کشور آمریکا فدراسیون کشتی به چه اندازه با دیگر سازمان ها هماهنگ است که حتی سفارت آنها در لندن در آستانه شروع مسابقات المپیک حاضر به انجام چنین کاری می شود. فدراسیون ما حتی به فکر انجام هماهنگی های لازم برای صدور ویزای ورزشکاران هم نیست.
*اتفاقات روز کشتی را چطور ارزیابی می کنید؟
من همه اینها را به خاطر عدم ثبات مدیریت در فدراسیون می دانم. فدراسیون کشتی امروز بسیار نامطمئن و غیر متعادل است چرا که هنوز تکلیف نفر اول آن مشخص نیست. اگر وزارت ورزش قصد دارد که تا انتخابات ریاست جمهوری در فدراسیون کشتی تغییری را ایجاد نکند، پیشنهاد من به آنها این است که به صورت جدی و مستقیم این را به فدراسیون کشتی اعلام بکند و از مسئولان فعلی آن حمایت کند. بدین ترتیب فدراسیون می داند که تا مسابقات جهانی باید برنامه ریزی های مناسبی را برای کشتی بکند تا در این مسیر نتیجه بگیرد. این را از این جهت می گویم که این ضرری است که نه تنها به کشتی بلکه به کل ورزش ما وارد می شود. از طرف دیگر با صحبت هایی که من با وزارت ورزش داشتم، آنها به صورت جدی و البته صحیح عنوان می کنند که ما امکان برگزاری انتخابات را به خاظر کمیته بین المللی المپیک نداریم. من می دانم که کمیته ملی المپیک که جایگاه دیپلماتیک ورزش ما است به راحتی می تواند این مشکل را حل کند. اما به نظر می رسد که نوعی اراده وجود دارد که ما به نتیجه ای در کمیته بین المللی المپیک نرسیم و انتخابات کمیته ملی المپیک ایران برگزار نشود. به نظر رسد که صداقتی در این مسیر وجود ندارد. من از کمیته ملی المپیک و ریاست آن این درخواست را دارم که ایشان شرایط را برای تصویب اساسنامه فراهم کند تا ورزشی که بیش از نیمی از مدال های المپیک ما را کسب می کند، این شرایط نامناسب را تحمل نکند. آقای علی آبادی که نامزد انخابات شورای شهر هم شده، اگر بخواهد این وضعیت را ادامه بدهد حتی مردم هم به او اعتماد نخواهند کرد. کسی که در راس دستگاه دیپلماتیک ورزش کشور قرار دارد و نمی تواند مشکل آن را حل کند حتما در شورای شهر هم موفق نخواهد بود.
*در مورد بحث فنی چطور؟
از لحاظ فنی هم من فکر می کنم که در حال حاضر کل کشتی ما روی برنامه ریزی ها و حمایت های مستقیم رسول خادم اداره می شود و اگر رسول خادم خودش را کنار بکشد، کشتی ای باقی نخواهد ماند. این را به صراحت می گویم. اگر محمد بنا که اسطوره ورزش ایران به شمار می رود را هم حفظ نکنیم، این مسئله به ضرر کل ورزش کشور می شود. مسئولان تصمیم گیر ورزش ما باید این را در نظر بگیرند که اگر از محمد بنا به عنوان یک فرد حمایت نکنند، هیچ اعتمادی برای مربیان کوچک و بزرگی در کشور باقی نمی ماند چرا که حتی محمد بنا با چنین عملکردی با این رفتارهایی روبرو شد.
*مشکل اینجاست که به نظر می رسد محمد بنا با رسول خادم نمی سازد...
نه، به هیچ عنوان این طور نیست. محمد بنا با عدم وجود شرایط مناسب که مورد نیازش هست نمی سازد. شرایطی لازم برای او فراهم نیست و حق با اوست. این که امکان برگزاری یک اردو متعادل باشد و نیازهای اولیه یک مربی هم فراهم باشد چیز اضافه ای نیست. اگر در حال حاضر کشتی آزاد به مسابقات مختلف اعزام می شود مشخصا رسول خادم هزینه های آن را پرداخت می کند و چارچوب آن را حفظ کرده است. خب طبیعتا ممکن است محمد بنا این نیازها را ببیند و نتواند آنها را تامین کند. می خواهم بگویم که این ظاهری که از کشتی کشور باقی مانده، تنها از تلاش های رسول خادم است. محمد بنا هم باید حفظ شود. من از نزدیک دیدم که او چگونه شبانه روز برای کشتی کشور تلاش کرد. به نظر نمی رسد که محمد بنا بتواند از کشتی دل بکند چرا که او به کشتی نیاز دارد و کشتی هم به او. اگر در مردم عشق و علاقه ای نسبت به محمد بنا وجود دارد طبیعتا به خاطر کاری است که در کشتی کشور کرده.
*درباره فساد موجود در کمیته های مختلف المپیک صحبت می کنید؟ ما تا چه زمانی باید در کمیته های مختلف باج بدهیم؟ به نظر می رسد که هر کجا تشکیلاتی باشد، مافیای عظیمی هم پشت سر آن است...
این به دلیل آن است که ما خوب و با برنامه هزینه نمی کنیم، در نتیجه باید غیر اصولی هزینه کنیم و در نهایت احساس کنیم که خطایی را مرتکب شده ایم. مگر پس از حذف کشتی از المپیک ما اولین کشوری نیستیم که متضرر می شویم؟ خب پس برای حفظ کشتی و ادامه افتخار آفرینی های آن باید هزینه کنیم. مگر کره ای ها چگونه تکواندو را در المپیک حفظ کردند؟ برای آن هزینه کردند و آن را به عنوان فساد و یا یک اتفاق بد به شمار نیاوردند. می خواستند رشته ای را در المپیک وارد کنند و باید بابت آن هزینه کردند. اگر من می خواهم که بچه ام به دانشگاه برود و موفق باشد، مگر نباید برای او هزینه کنم؟ مگر می توانم بگویم که مدرسه از من پول خواسته و چون من نمی خواهم فاسد شود، خرج نمی کنم، برنامه ریزی هم نمی کنم. بچه ام خودش باید موفق شود. اینگونه کاری از پیش نمی رود. وقتی چیزی برای من اهمیت دارد باید برای آن هزینه کنم. نمونه ای را هم در این مورد آوردم، مگر آمریکایی ها تمام اعضا رای دهنده را شب قبل از انتخابات در سفارت شان دعوت نکرند و به آنها هدیه ندادند؟ آیا آنها خلاف کردند و مرتکب فساد شدند؟ اگر ما برای کارشکنی تلاش می کنیم، طبیعتا خودمان اشاعه دهنده فساد هستیم. پس ما باید این کار را متوقف کنیم. چه اشکالی دارد اگر برنامه ریزی کنیم و مثلا سالی یک میلیون دلار را برای کشتی در دنیا هزینه کنیم. مگر می شود که ما خودمان را کنار بکشیم و نسبت به کشتی دنیا احساس مسئولیت نکنیم و انتظار داشته باشیم که همه به نفع ما قدم بردارند؟ مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟ پس آن کسی که نگران است که هزینه می کند. در فوتبال و دیگر ورزش های دنیا هم وضعیت همین است. پس کمیته بین المللی المپیک هزینه سازمانی خودش را از کجا می آورد؟ اگر حمایت اعضا و حق عضویت ها نباشد این کمیته از کجا چارچوب خود را حفظ می کند؟ پس درآمد آن از همین هزینه هاست. حالا زمانی که ما هزینه می کنیم، می گوییم در حال فساد هستیم. در واقع ما این هزینه ها را به بدترین شکل انجام می دهیم.
  نظرات ()
مطالب اخیر بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ جباری از سپاهان جدا شد ساکنان برج فوتبالیست ها در شهرک غرب جزئیات قتل فجیع ملی‌پوش فوتبال ایران فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93
کلمات کلیدی وبلاگ خبرورزشی (۸) خبر ورزشی (٦) پرسپولیس (٦) فرهاد مجیدی (٤) علی دایی (٤) روزنامه خبر ورزشی (٤) روزنامه خبرورزشی (٤) رویانیان (۳) عابدزاده (۳) علی کریمی (۳) علی پروین (۳) مدیرعامل باشگاه پرسپولیس (٢) احمدرضا عابدزاده (٢) مهرداد پولادی (٢) استقلال (٢) علی دایی: (٢) علی دایی راه آهن (۱) عمران‌زاده: (۱) مدافع تیم فوتبال استقلال (۱) آبی‌پوشان (۱) نقش‌جهان (۱) برای ساخت نقش‌جهان خانه‌ام را می‌فروشم (۱) ورزشگاه نقش‌جهان (۱) میمون فضانورد ایرانی (۱) چرا امریکایی ها به فوتبال علاقه ندارند؟ (۱) امریکایی ها (۱) جامعه امریکا (۱) محاصره شجاعی (۱) مسعود شجاعی اوساسونا (۱) ایراندوست: بم بدون بازی ۱۸ امتیاز گرفتمربی تیم ملی (۱) ایراندوست (۱) جواد کاظمیان: مگر آنها که فحاشی کرده اند از من عذر (۱) تراکتورسازی استقلال (۱) رویانیان استقلالی یا پرسپولیسی بودن احمدی‌نژاد را (۱) مظفری‌زاده: (۱) مظفری‌زاده (۱) استقلال و تراکتورسازی (۱) سعید مظفری‌زاده (۱) شغل تازه میمون فضانورد ایرانی پس از بازنشستگی (۱) دایی نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی: نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی نورا علی جان (۱) دایی نورا بابا جان (۱) نیوکمپ تا صبح نخوابید+تصاویر (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برایسیاه‌نما (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برای سیاه‌نما (۱) دختر شناگر اصفهانی (۱) پلیس در جستجوی سارقان ناشناس (۱) دزدی از دایی (۱) سرقت از دایی (۱) دایی چطور دایی شد؟ (۱) navadnet (۱) مومن‌زاده: پرسپولیسی‌ها را بیشتر از استقلالی‌ها د (۱) احمد مومن‌زاده (۱) کریمی : تیم ملی، امیدی به سوم شدن هم ندارد (۱) جا ندادن هتل به علیرضا نیکبخت واحدی او را دلسرد کر (۱) گوگوش وقتی با حجاب بود/عکس (۱) تصاویر/ بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای جالب هواداران در ورزشگاه‌ها (۱) کلاهبرداری از کریمی و مهدوی‌کیا (۱) کریمی و مهدوی‌کیا (۱) عکسی کمتر دیده شده از جوانی جواد خیابانی (۱) علی دایی و نیکی کریمی (عکس) (۱) علی دایی و نیکی کریمی (۱) واکنش تند احمدرضا عابدزاده به توقیف حسابش (۱) صلوات خاصه امام رضا(ع)/ صوت (۱) اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی (۱) امام رضا(ع (۱) پسران دیوید بکام (۱) روزنامه انگلیسی (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان شد (گزارش تصویری) (۱) جلسه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با کادر فنی برگزار ش (۱) تصـاویری که نشـان میدهد انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) مگان ووگل 17 (۱) مگان ووگل 17 ساله (۱) امیر رضا خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) کشتی - امیر رضا خادم (۱) محمد رضا پرکاس (۱) محمد رضا پرکاس مربی ایرانی (۱) پرکاس مربی ایرانی (۱) مصاحبه خواندنی برنامه 90 با علی پروین (۱) برنامه 90 با علی پروین (۱) علی پروین عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس (۱) علی دنبه (۱) کاریکاتور/ علی پروین! (۱) علی پروین! ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب + عکس (۱) سنگربان 32 ساله آیک سوئد (۱) ایوان تورینا، دروازه‌بان (۱) انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) جشن قهرمانی استقلال (۱) مجیدی: ازخداحافظی فرهاد خبر ندارم (۱) برادر فرهاد مجیدی (۱) نکونام: به ایران آمدم تا با استقلال قهرمان آسیا شو (۱) جواد نکونام پس از پایا (۱) آرزویم قهرمانی (۱) نحوه آشنایی دختران و پسران (۱) آشنایی دختران (۱) معدنچی: باور می‌کنید یحیی در رختکن خواب بود! (۱) معدنچی: (۱) هافبک پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی پا به توپ شد (۱) مصائب گواردیولا در بایرن مونیخ (۱) گواردیولا هاینکس (۱) دریبل‌زن جام جهانی برزیل کشته شد (۱) جام جهانی2014 برزیل (۱) ریچارد سوانسون (۱) انصاری‌فرد: حضور تیم ملی در جام جهانی غیر ممکن نیس (۱) انصاری‌فرد: (۱) کریم انصاری‌فرد (۱) انصاری‌فرد در حاشیه ت (۱) عکسی از فرگوسن و 11 نوه اش به همراه جام (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک بود (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی (۱) دلایل بازگشت زود هنگام تیم ملی کشتی ایران از آمریک (۱) ملی کشتی ایران از آمریکا (۱) اخراج کشتی ایران از آمریکا (۱) پروین: به من می گفتند علی دنبه (۱) پروین پرسپولیس (۱) علی دایی سرمربی پرسپولیس شد (۱) بهزاد فراهانی: اگر بازگشت گلشیفته منوط باشد به او (۱) بازگشت گلشیفته (۱) عابدزاده در آغوش الیور کان با حضور علی کریمی / عکس (۱) وینگادا؛ مربی میهمان، جانشین یا سپر بلا! (۱) خداحافظ ژوزه مورینیو!+عکس (۱) قدردانی هافبک آلمانی رئال از آقای خاص (۱) هافبک ملی‌پوش آلمانی (۱) خبرنگاران اصفهانی تا 23 خرداد (۱) خبرنگاران اصفهانی (۱) اداره مطبوعات و تبلیغات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسل (۱) کارلوس کی‌روش مطرح کرد: (۱) عکس: آدامس جویده شده فرگوسن حراج شد (۱) آدامس جویده شده (۱) پیروزی شاگردان کی‌روش برابر لبنان (۱) ایران یک گام تا جام‌جهانی (۱) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل؛ (۱) ایران 4 لبنان 0 (۱) keirosh (۱) ایران برای چهارمین بار به جام جهانی صعود کرد (۱) جام جهانی برزیل 2014 (۱) اولسان (۱) اشکان دژاگه و دخترش آلیا+عکس (۱) دخترش آلیا (۱) اشکان دژاگه ملی پوش (۱) واکنش نکونام به مسئولان استقلال (۱) ماشین جدید و میلیاردی قلعه نوعی (۱) تجمع 50 دختر مقابل استادیوم آزادی انتخابات را به (۱) 50 دختر (۱) آخرین اظهارات رویانیان پس از برکناری (۱) اعتراف به قدرت والیبال ایران (۱) رقصی که چمن ورزشگاه آزادی را نابود کرد ؛ عکس (۱) تبانی در 90 بی نتیجه ماند (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر (۱) مربی دختران (۱) نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) لیگ برتر 92-93 (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ (۱) فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس (۱) فوتبال نفت تهران (۱) کار مهرداد پولادی به جراحی کشید (۱) استقلال قبل از بازی با الریان (۱) تصاویر/تمرین استقلال قبل از بازی با الریان (۱) رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد (۱) پدر و پسر لژیونر ایرانی در روسیه (۱) بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس (۱) نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی (۱) حرکت عجیب نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی! (۱) حال عمومی دایی رضایت بخش است (۱) علی دایی با سامان گوران آشتی کرد (۱) دایی: (۱) دایی: آیت‌الله بهجت من را نمی‌شناختند (۱) گفت‌وگوی نوروزی دایی ایسنا (۱) الهام اصغری: لباس شنا یک بهانه است +عکس (۱) بانوی نمونه ورزش جهان به روایت تصاویر (۱) الهام اصغری (۱) همسر جدید اقای رییس جمهور+عکس (۱) بغض کریمی ترکید (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش/عکس (۱) جشن قهرمانی استقلال فرزند (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی با فرزندانش (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد (۱) جباری از سپاهان جدا شد (۱) علی ترابیان (۱) سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ (۱) علی دایی و محمد رویانیان (۱) حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب (۱) امیر رضا خادم (۱) کرانچار (۱) کی روش (۱) جدول پخش فوتبال از تلویزیون (۱) مریم ایراندوست (۱) الیور کان (۱) مدیرعامل پرسپولیس (۱) جام جهانی برزیل (۱) کارلوس کی‌روش (۱) روزنامه گل (۱) سامان گوران (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) رئیس فدراسیون فوتبال (۱) دوست مشترک (۱) نامزد کریستیانو رونالدو (۱) تمرین استقلال (۱) رضا قوچان نژاد (۱) زهرا نعمتی (۱) خداحافظی مجیدی (۱) میمون فضانورد (۱) سرمربی تیم فوتبال استقلال (۱) فینالیست های لیگ برتر بسکتبال ایران شدند (۱) زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست (۱) ابراهیم افشار (۱) عکس/جشن تولد بازیکن پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی: مقابل العین به تماشاگر نیاز داریم (۱) کشتی با المپیک زاده شد (۱) رئیس فیلا (۱) لالوویچ صرب تبار (۱) خبر ورزشی و روزنامه گل (۱) خط و نشان قرمز برای جام حذفی (۱) پرسپولیس، سایپا (۱) کفاشیان: با رویانیان قهر نبودیم که آشتی کنیم (۱) کفاشیان: (۱) حاج‌مایلی (۱) پرسپولیس و تاج شدند پیروزی و استقلال (۱) فردوسی‌پور (۱) نفت تهران (۱) رقص محلی (۱) ایران آمریکا (۱) بسکتبال مهرام (۱) رادیو هفت (۱) الریان (۱) وینگادا (۱) شاه ماهی (۱) علی کفاشیان (۱) اشکان دژاگه (۱) محمد مایلی‌کهن (۱) مسعود شجاعی (۱) محمدرضا ساکت (۱) قلعه‌نویی (۱) بینی (۱) فوتبال بانوان (۱) جواد خیابانی (۱) استادیوم آزادی (۱) پولادی (۱) ورزشگاه آزادی (۱) علیرضا حقیقی (۱) نیکبخت واحدی (۱) ایران ورزشی (۱) دیوید بکام (۱) بایرن مونیخ (۱) فائقه آتشین (۱) جواد نکونام (۱) علیرضا نیکبخت واحدی (۱) جواد کاظمیان (۱) سرمربی پرسپولیس (۱) سید جلال حسینی (۱) همسریابی (۱) فوتبال زنان (۱) نکونام (۱) میلیارد (۱) گواردیولا (۱) عادل فردوسی (۱) دختران و پسران (۱) محمود احمدی نژاد (۱) فرگوسن (۱) نیکی کریمی (۱) قلعه نویی (۱) کریمی (۱) منچستریونایتد (۱) کاپیتان (۱) امید (۱) دوست (۱) بنر (۱) پوتین (۱) انتخاب (۱) گوگوش (۱) امام رضا (۱) کشتی (۱) رئال مادرید (۱) بهزاد فراهانی (۱) همسر (۱) کفاشیان (۱) عادل فردوسی پور (۱) قلعه نوعی (۱) برنامه 90 (۱) 90 (۱) جام جهانی (۱) قطر (۱) عرب (۱) جوان (۱) اوین (۱) رقص (۱) ماهان (۱) b (۱) مایلی کهن (۱) سایپا (۱) سپاهان (۱) منچستر (۱) خبرنگاران (۱) خداحافظی (۱) هواداران (۱) c (۱) عکسی (۱) امیر قلعه نویی (۱)
دوستان من http://www.nanazi.com ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب