آرشیو وبلاگ
      روزنامه خبر ورزشی (خبرورزشی خبر ورزشی خبرورزشی)
کشتی با المپیک زاده شد نویسنده: مجید الف.... - ۱۳٩۱/۱٢/۱٢

 

 

گفت و گوی ویژه رئیس فیلا:کشتی با المپیک زاده شده و بدون آن می میرد / همسایه خوبی برای IOC نبودیم / کارلین تغییر قوانین را آغاز کرده است

کشتی - «نناد لالوویچ» صربستانی که خود هیچ سابقه ای در کشتی گرفتن به صورت حرفه ای ندارد، در این روزها و این ماه ها سکان دار کشتی طوفان زده کشتی دنیا است.

محمد آخوندی / او در «سخت ترین، حساس ترین و تاریخی ترین» روزهای این رشته ورزشی مسئولیت را برعهده گرفته تا این کشتی طوفان زده را به ساحل امن و آرام برساند. البته او در این کشتی چندان هم تنها نیست. لالوویچ به روایتی صدای همراهی «کاخ سفید تا کاخ کرملین» را نیز همراه خود دارد و با اجماع عمومی که برای این عملیات نجات بوجود آمده، او با پشتوانه بیشتری می تواند از روزهای سخت عبور کند. روزهایی که خودش به آینده آن حسابی امیدوار است و فکر می کند که مشکلات بزودی حل خواهد شد.
محمدرضا آخوندی – خود نناد لالوویچ هم روزهای پرحاشیه اخیر را براحتی باور نمی کند. روزهایی که به سرعت او را از گوشه ای به میانه اصلی میدان آورد. روزهایی که خبر رسید کشتی از میان رشته های اصلی المپیک خارج شده و این آغاز ماجرایی شد که تاکنون نیز ادامه داشته است.« آن روز را از یاد نمی برم. روز دوازدهم فوریه در دفتر کارم در بلگراد حسابی مشغول کار بودم. درگیر کارهای خودم بودم و نتوانسته بودم اینترنت و اخبار را چک کنم. یکی از دوستانم از سوئیس اس ام اسی برای من فرستاد که در آن نوشته شده بود، دیدی چه اتفاقی افتاد؟ بعد از آن متوجه این مسئله شدم و همه دنیا روی سرم خراب شد.»
لالوویچ حتی تا این زمان نمی دانست چه سرنوشتی برای او مقدر شده است. او به کشتی می اندیشد و به المپیک. به اینکه چرا این اتفاق افتاده. به هیات رئیسه و به رئیس سوئیسی آن، رافی مارتینتی. «ما بارها در هیات رئیسه با اعضا و با رئیس صحبت کرده بودیم. تا آن موقع هیچ کس هیچ حرفی از مشکلات نزده بود. هیچ هشداری وجود نداشت. این خبر حسابی ما را شگفت زده کرده بود. حتی ما یک پرسشنامه به فدراسیونهای عضو فرستاده بودیم. با پاسخهایی که برای ما آمد مطلع شدیم که همه چیز خوب است و از طرفی فکر می کردیم در هیات اجرایی IOC جنگ اصلی برای بقا بین تکواندو و پنجگانه مدرن خواهد بود. در این شرایط هیچکس هشداری در مورد مشکلات کشتی نداده بود.»
اگرچه آن روزها کسی از مشکلات کشتی دنیا نمی گفت، اما امروز صدای این مشکلات از گوشه و کنار دنیا بلند شده است. این روزها همه با صدای بلند از مشکلات و معایب کشتی می گویند. از شرق دنیا گرفته تا غرب. از کوچک و غیرکارشناس گرفته تا بزرگ و قهرمان. با این وجود، مردی که تا روز دوازدهم فوریه فکرش را هم نمی کرد سکان هدایت کشتی دنیا به او سپرده شود، با نظر مثبت اعضای هیات رئیسه، سکان دار این کشتی شد.« همکاران من در هیات رئیسه به این نتیجه رسیدند که من فردی هستم که می توانم در این روزهای سخت، مدیریت کشتی را برعهده بگیرم. البته ما به جلو نگاه می کنیم. شاید در آینده فردی بهتر از من بتواند این کار را انجام دهد. در مورد کشتی باید بگویم که هر رئیسی که آمده، بهتر از قبلی بوده. در مورد من هم همه چیز به قضاوت نهایی IOC باز می گردد. البته من اگرچه کشتی گیر نبوده ام، اما تجربه مدیریتی خوبی در فدراسیون کشتی صربستان داشته ام. در آن دوران میلان ارسگان (رئیس وقت فیلا) راهنمایی های زیادی به من می کرد تا بتوانم در صربستان موفق باشم. من این فرصت را داشتم که از تجربه های او استفاده کنم. من خیلی زود در این زمینه رشد کردم، چراکه معلم خوبی داشتم.»
در این شرایط، لالوویچ صرب تبار هم اعتماد به نفس کافی برای حل مشکلات را دارد و هم به آینده خوشبین است تا با اجماع عمومی که در سراسر دنیا برای حفظ کشتی در المپیک بوجود آمده، بتواند در ماموریت خود موفق شود.« من هم خوشبینم و هم اعتماد به نفس کافی برای حل مشکلات دارم، چراکه تیمی خوب درحال حمایت از کشتی هستند. ما با هم حسابی متحد هستیم. پیامی که از سوی دنیا فرستاده شد، عالی بود. این پیامی بود حتی برای سیاستمداران که ورزش چه قدرتی دارد و چه کارهایی می تواند (برای اتحاد دنیا) انجام دهد، حتی در بدترین شرایط. در این روزها همه برای نجات کشتی دست به کار شده اند. همه درحال اطلاع رسانی هستند. مهمترین پیامی که ما می توانیم به مردم دنیا برسانیم این است که خانواده بزرگ کشتی اشتیاق زیادی برای ماندن در خانواده المپیک دارد. البته می دانیم این باقی ماندن باید با حل مشکلاتی باشد که ما در خانه داریم.»
به هر حال باید قبول کنیم که هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک نیز دلایل قدرتمندی برای کنار گذاشتن کشتی از جمع رشته های اصلی المپیک داشته و بیشتر مشکلات به خود کشتی بازمی گردد. این موضوعی است که نناد لالوویچ هم بدان اذعان دارد.« من اعتقاد دارم که مهمترین مشکل کنونی ما این است که قوانین کشتی به اندازه کافی برای تماشاگران جالب و جذاب نیست. به ویژه برای کسانی که برای اولین بار است کشتی تماشا می کنند و قبلا این ورزش را ندیده اند. آنها زمان زیادی نیاز دارند تا از قوانین سخت کشتی سر درآورند. این خطای اصلی ما بوده است. ما باید قوانین کشتی را طوری طراحی کنیم که برای مردم قابل فهم تر باشد. البته می دانم این مشکلات یک شبه حل نمی شود. ما شش ماه یا یک سال فرصت نیاز داردیم تا قوانین جدید را طراحی کنیم. البته هم اکنون این کار آغاز شده و گروهی از مربیان، داوران و قهرمانان المپیک بر روی آن کار می کنند. البته یکی دیگر از مشکلات ما این بوده که ورزشکاران نقش چندانی در فدراسیون بین المللی کشتی نداشته اند و ما این کار را با تشکل کمیسیون جدید ورزشکاران انجام داده ایم. همچنین باید حضور زنان در عرصه های مدیریتی کشتی در فیلا و فدراسیونهای قاره ای را بیشتر کنیم. آنها باید نقش بیشتری در تصمیم گیری های کشتی داشته باشند.»
گویا الکساندر کارلین – پرافتخارترین کشتی گیر دنیا که او نیز از گزینه های اصلی جانشینی رافائل مارتینتی بر فیلا بود، اکنون به همراه گروهی از متخصصین کار گروهی برای تغییر قوانین کشتی را آغاز کرده است. یکی از محورهای اصلی تغییر این قوانین نیز این است که کشتی برای تبلیغات و پخشهای تلویزیونی بیشتر آماده شود.«قبلا به ما می گفتند ما نمی توانیم قوانین را عوض کنیم، چراکه این قوانین توسط IOC تائید شده و غیر قابل تغییرند. من این حرف را قبول نداشتم. اگر ما بدرستی و به صورت واقعی توضیح دهیم که چه مواردی کشتی را جذاب تر خواهد کرد، بی شک همه از ایده های ما حمایت می کردند. من شخصا علاقه دارم رقابتهای کشتی کمی طولانی تر بشود. یا مسابقات هر وزن در دو روز انجام شود چراکه فکر می کنم پنج یا شش مسابقه در یک روز برای کشتی گیر بسیار سخت باشد. البته من یک متخصص نیستم، ولی این تغییری است که همه ما به آن فکر می کنیم.»
مقر کنونی فیلا در روستای کوقسی – سوق – وی وی در سوئیس قرار دارد. روستایی بسیار زیبا که چارلی چاپلین 24 سال در آن زندگی کرد. این مکان تنها حدود نیم ساعت با مقر IOC فاصله دارد، اما گویا فاصله تفکرات مدیران آن به اندازه یک قاره بود. فاصله ای زیاد که نتیجه اش شرایط کنونی کشتی دنیا شده است.« نقطه نظرات فیلا و IOC حسابی از هم دور بوده اند و نتیجه اش شرایط کنونی کشتی است. ما در یک خانواده هستیم، اما همسایه های خوبی برای هم نبوده ایم. با این وجود ما زمان کمی داریم که حیاطمان را آب و جارو کنیم و با همسایه مان به گفت و گو بنشینیم. ما روز هفتم مارچ با یکدیگر دیدار داریم. من به دیدار ژاک روگ می روم و برایش همه چیز را توضیح می دهم. باید از همه چیز بگویم. از کارهایی که انجام داده و می خواهیم انجام بدهیم. البته من چند پیشنهاد نیز برای باقی ماندن کشتی در عرصه المپیک دارم.»
با تمام این تفاسیر حذف کشتی از المپیک می تواند یکی از بزرگترین اتفاقهای ورزش دنیا در صده کنونی باشد. اتفاقی بد که بی شک بخشی از آن دامنگیر این مرد صرب تبار نیز خواهد شد. با این وجود او تمام تلاشش را به کار می بندد تا این ورزش باستانی در جریان بازیها باقی بماند.« به نظر من جنبش المپیک همراه با کشتی زاده شده است. من فکر نمی کنم که بازیهای المپیک بدون کشتی بتواند براحتی به جلو حرکت کند. بی شک ما خطاهای زیادی داشته ایم، ولی ما آنها را جبران می کنیم و خانواده المپیک نیز باید این موضوع را درک کنند. من به شدت عقیده دارم که ما جزیی از خانواده المپیک هستیم. اکنون شما به هر روستای آفریقایی یا آمریکای جنوبی و یا هرجای دنیا که سر بزنید می بینید که آنها هرکدام کشتی های خاص خود را دارند. کشتی المپیک مجموعه تلفیقی از همه این کشتی ها است. برای هر کشتی گیر در گوشه و کنار دنیا هدف اصلی المپیک است. بدون المپیک کشتی خواهد مرد. کشتی فوتبال نیست. کشتی بسکتبال نیست. آنها می توانند بدون المپیک زنده بمانند، ولی کشتی نه.»

  نظرات ()
مطالب اخیر بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ جباری از سپاهان جدا شد ساکنان برج فوتبالیست ها در شهرک غرب جزئیات قتل فجیع ملی‌پوش فوتبال ایران فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93
کلمات کلیدی وبلاگ خبرورزشی (۸) خبر ورزشی (٦) پرسپولیس (٦) فرهاد مجیدی (٤) علی دایی (٤) روزنامه خبر ورزشی (٤) روزنامه خبرورزشی (٤) رویانیان (۳) عابدزاده (۳) علی کریمی (۳) علی پروین (۳) مدیرعامل باشگاه پرسپولیس (٢) احمدرضا عابدزاده (٢) مهرداد پولادی (٢) استقلال (٢) علی دایی: (٢) علی دایی راه آهن (۱) عمران‌زاده: (۱) مدافع تیم فوتبال استقلال (۱) آبی‌پوشان (۱) نقش‌جهان (۱) برای ساخت نقش‌جهان خانه‌ام را می‌فروشم (۱) ورزشگاه نقش‌جهان (۱) میمون فضانورد ایرانی (۱) چرا امریکایی ها به فوتبال علاقه ندارند؟ (۱) امریکایی ها (۱) جامعه امریکا (۱) محاصره شجاعی (۱) مسعود شجاعی اوساسونا (۱) ایراندوست: بم بدون بازی ۱۸ امتیاز گرفتمربی تیم ملی (۱) ایراندوست (۱) جواد کاظمیان: مگر آنها که فحاشی کرده اند از من عذر (۱) تراکتورسازی استقلال (۱) رویانیان استقلالی یا پرسپولیسی بودن احمدی‌نژاد را (۱) مظفری‌زاده: (۱) مظفری‌زاده (۱) استقلال و تراکتورسازی (۱) سعید مظفری‌زاده (۱) شغل تازه میمون فضانورد ایرانی پس از بازنشستگی (۱) دایی نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی: نورا چیزی از من بخواهد می شوم علی جان (۱) دایی نورا علی جان (۱) دایی نورا بابا جان (۱) نیوکمپ تا صبح نخوابید+تصاویر (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برایسیاه‌نما (۱) داستان کذب دختر شناگر 8 ساله اصفهانی برای سیاه‌نما (۱) دختر شناگر اصفهانی (۱) پلیس در جستجوی سارقان ناشناس (۱) دزدی از دایی (۱) سرقت از دایی (۱) دایی چطور دایی شد؟ (۱) navadnet (۱) مومن‌زاده: پرسپولیسی‌ها را بیشتر از استقلالی‌ها د (۱) احمد مومن‌زاده (۱) کریمی : تیم ملی، امیدی به سوم شدن هم ندارد (۱) جا ندادن هتل به علیرضا نیکبخت واحدی او را دلسرد کر (۱) گوگوش وقتی با حجاب بود/عکس (۱) تصاویر/ بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای منحصر به فرد در ورزشگاه‌ها (۱) بنرهای جالب هواداران در ورزشگاه‌ها (۱) کلاهبرداری از کریمی و مهدوی‌کیا (۱) کریمی و مهدوی‌کیا (۱) عکسی کمتر دیده شده از جوانی جواد خیابانی (۱) علی دایی و نیکی کریمی (عکس) (۱) علی دایی و نیکی کریمی (۱) واکنش تند احمدرضا عابدزاده به توقیف حسابش (۱) صلوات خاصه امام رضا(ع)/ صوت (۱) اللهّمَ صَلّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی (۱) امام رضا(ع (۱) پسران دیوید بکام (۱) روزنامه انگلیسی (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان (۱) منچستریونایتد قهرمان انگلستان شد (گزارش تصویری) (۱) جلسه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با کادر فنی برگزار ش (۱) تصـاویری که نشـان میدهد انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) مگان ووگل 17 (۱) مگان ووگل 17 ساله (۱) امیر رضا خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) خادم: آقای رئیس جمهور چه کاری کردند (۱) کشتی - امیر رضا خادم (۱) محمد رضا پرکاس (۱) محمد رضا پرکاس مربی ایرانی (۱) پرکاس مربی ایرانی (۱) مصاحبه خواندنی برنامه 90 با علی پروین (۱) برنامه 90 با علی پروین (۱) علی پروین عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس (۱) علی دنبه (۱) کاریکاتور/ علی پروین! (۱) علی پروین! ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) ستاره طلایی فوتبال آسیا (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب (۱) مرگ یک دروازه‌بان در خواب + عکس (۱) سنگربان 32 ساله آیک سوئد (۱) ایوان تورینا، دروازه‌بان (۱) انسـانیت هنـوز وجـود دارد (۱) جشن قهرمانی استقلال (۱) مجیدی: ازخداحافظی فرهاد خبر ندارم (۱) برادر فرهاد مجیدی (۱) نکونام: به ایران آمدم تا با استقلال قهرمان آسیا شو (۱) جواد نکونام پس از پایا (۱) آرزویم قهرمانی (۱) نحوه آشنایی دختران و پسران (۱) آشنایی دختران (۱) معدنچی: باور می‌کنید یحیی در رختکن خواب بود! (۱) معدنچی: (۱) هافبک پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی پا به توپ شد (۱) مصائب گواردیولا در بایرن مونیخ (۱) گواردیولا هاینکس (۱) دریبل‌زن جام جهانی برزیل کشته شد (۱) جام جهانی2014 برزیل (۱) ریچارد سوانسون (۱) انصاری‌فرد: حضور تیم ملی در جام جهانی غیر ممکن نیس (۱) انصاری‌فرد: (۱) کریم انصاری‌فرد (۱) انصاری‌فرد در حاشیه ت (۱) عکسی از فرگوسن و 11 نوه اش به همراه جام (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک بود (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی کوچک (۱) عکس/ وقتی فرهاد مجیدی (۱) دلایل بازگشت زود هنگام تیم ملی کشتی ایران از آمریک (۱) ملی کشتی ایران از آمریکا (۱) اخراج کشتی ایران از آمریکا (۱) پروین: به من می گفتند علی دنبه (۱) پروین پرسپولیس (۱) علی دایی سرمربی پرسپولیس شد (۱) بهزاد فراهانی: اگر بازگشت گلشیفته منوط باشد به او (۱) بازگشت گلشیفته (۱) عابدزاده در آغوش الیور کان با حضور علی کریمی / عکس (۱) وینگادا؛ مربی میهمان، جانشین یا سپر بلا! (۱) خداحافظ ژوزه مورینیو!+عکس (۱) قدردانی هافبک آلمانی رئال از آقای خاص (۱) هافبک ملی‌پوش آلمانی (۱) خبرنگاران اصفهانی تا 23 خرداد (۱) خبرنگاران اصفهانی (۱) اداره مطبوعات و تبلیغات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسل (۱) کارلوس کی‌روش مطرح کرد: (۱) عکس: آدامس جویده شده فرگوسن حراج شد (۱) آدامس جویده شده (۱) پیروزی شاگردان کی‌روش برابر لبنان (۱) ایران یک گام تا جام‌جهانی (۱) مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل؛ (۱) ایران 4 لبنان 0 (۱) keirosh (۱) ایران برای چهارمین بار به جام جهانی صعود کرد (۱) جام جهانی برزیل 2014 (۱) اولسان (۱) اشکان دژاگه و دخترش آلیا+عکس (۱) دخترش آلیا (۱) اشکان دژاگه ملی پوش (۱) واکنش نکونام به مسئولان استقلال (۱) ماشین جدید و میلیاردی قلعه نوعی (۱) تجمع 50 دختر مقابل استادیوم آزادی انتخابات را به (۱) 50 دختر (۱) آخرین اظهارات رویانیان پس از برکناری (۱) اعتراف به قدرت والیبال ایران (۱) رقصی که چمن ورزشگاه آزادی را نابود کرد ؛ عکس (۱) تبانی در 90 بی نتیجه ماند (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) عابدزاده مربی دختران آمریکایی! +تصاویر (۱) مربی دختران (۱) نقل و انتقالات لیگ برتر 92-93 (۱) لیگ برتر 92-93 (۱) جدول نقل و انتقالات لیگ (۱) فوتبالیست های مشهور در حال نماز خواندن/عکس (۱) فوتبال نفت تهران (۱) کار مهرداد پولادی به جراحی کشید (۱) استقلال قبل از بازی با الریان (۱) تصاویر/تمرین استقلال قبل از بازی با الریان (۱) رئال مادرید پدیده 8 ساله اردبیل را می خواهد (۱) پدر و پسر لژیونر ایرانی در روسیه (۱) بازیکن ۲ میلیارد یورویی پرسپولیس+عکس (۱) نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی (۱) حرکت عجیب نامزد کریستیانو رونالدو با پیراهن مسی! (۱) حال عمومی دایی رضایت بخش است (۱) علی دایی با سامان گوران آشتی کرد (۱) دایی: (۱) دایی: آیت‌الله بهجت من را نمی‌شناختند (۱) گفت‌وگوی نوروزی دایی ایسنا (۱) الهام اصغری: لباس شنا یک بهانه است +عکس (۱) بانوی نمونه ورزش جهان به روایت تصاویر (۱) الهام اصغری (۱) همسر جدید اقای رییس جمهور+عکس (۱) بغض کریمی ترکید (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش (۱) فرهاد مجیدی در کنار دخترش/عکس (۱) جشن قهرمانی استقلال فرزند (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی با فرزندانش (۱) میثم بائو و سیاوش اکبرپور و مهدی رحمتی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی (۱) علی کریمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد (۱) جباری از سپاهان جدا شد (۱) علی ترابیان (۱) سند اصلی دایی و پرسپولیس علیه قهرمانی چه بود؟ (۱) علی دایی و محمد رویانیان (۱) حذف تلخ بانوان ایرانی به خاطر حجاب (۱) امیر رضا خادم (۱) کرانچار (۱) کی روش (۱) جدول پخش فوتبال از تلویزیون (۱) مریم ایراندوست (۱) الیور کان (۱) مدیرعامل پرسپولیس (۱) جام جهانی برزیل (۱) کارلوس کی‌روش (۱) روزنامه گل (۱) سامان گوران (۱) رئیس جمهور روسیه (۱) رئیس فدراسیون فوتبال (۱) دوست مشترک (۱) نامزد کریستیانو رونالدو (۱) تمرین استقلال (۱) رضا قوچان نژاد (۱) زهرا نعمتی (۱) خداحافظی مجیدی (۱) میمون فضانورد (۱) سرمربی تیم فوتبال استقلال (۱) فینالیست های لیگ برتر بسکتبال ایران شدند (۱) زنده باد فقر که قهرمانان تهیدست (۱) ابراهیم افشار (۱) عکس/جشن تولد بازیکن پرسپولیس (۱) قلعه‌نویی: مقابل العین به تماشاگر نیاز داریم (۱) کشتی با المپیک زاده شد (۱) رئیس فیلا (۱) لالوویچ صرب تبار (۱) خبر ورزشی و روزنامه گل (۱) خط و نشان قرمز برای جام حذفی (۱) پرسپولیس، سایپا (۱) کفاشیان: با رویانیان قهر نبودیم که آشتی کنیم (۱) کفاشیان: (۱) حاج‌مایلی (۱) پرسپولیس و تاج شدند پیروزی و استقلال (۱) فردوسی‌پور (۱) نفت تهران (۱) رقص محلی (۱) ایران آمریکا (۱) بسکتبال مهرام (۱) رادیو هفت (۱) الریان (۱) وینگادا (۱) شاه ماهی (۱) علی کفاشیان (۱) اشکان دژاگه (۱) محمد مایلی‌کهن (۱) مسعود شجاعی (۱) محمدرضا ساکت (۱) قلعه‌نویی (۱) بینی (۱) فوتبال بانوان (۱) جواد خیابانی (۱) استادیوم آزادی (۱) پولادی (۱) ورزشگاه آزادی (۱) علیرضا حقیقی (۱) نیکبخت واحدی (۱) ایران ورزشی (۱) دیوید بکام (۱) بایرن مونیخ (۱) فائقه آتشین (۱) جواد نکونام (۱) علیرضا نیکبخت واحدی (۱) جواد کاظمیان (۱) سرمربی پرسپولیس (۱) سید جلال حسینی (۱) همسریابی (۱) فوتبال زنان (۱) نکونام (۱) میلیارد (۱) گواردیولا (۱) عادل فردوسی (۱) دختران و پسران (۱) محمود احمدی نژاد (۱) فرگوسن (۱) نیکی کریمی (۱) قلعه نویی (۱) کریمی (۱) منچستریونایتد (۱) کاپیتان (۱) امید (۱) دوست (۱) بنر (۱) پوتین (۱) انتخاب (۱) گوگوش (۱) امام رضا (۱) کشتی (۱) رئال مادرید (۱) بهزاد فراهانی (۱) همسر (۱) کفاشیان (۱) عادل فردوسی پور (۱) قلعه نوعی (۱) برنامه 90 (۱) 90 (۱) جام جهانی (۱) قطر (۱) عرب (۱) جوان (۱) اوین (۱) رقص (۱) ماهان (۱) b (۱) مایلی کهن (۱) سایپا (۱) سپاهان (۱) منچستر (۱) خبرنگاران (۱) خداحافظی (۱) هواداران (۱) c (۱) عکسی (۱) امیر قلعه نویی (۱)
دوستان من http://www.nanazi.com ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب